Answer:
y=1/2x-1
Step-by-step explanation:
Answer:g(-5)=39
Step-by-step explanation:plug -5 in for x and solve. -7*-5=35 35+4=39
B=blue
g=green
r=red
2 times as many blue as green
b=2g
3 times as many red as blue
r=3b
subsitute 2g for b
r=3(2g)=6g
r=6g
r+g+b=765
so we subsitute
r=6g
g=g
b=2g
6g+g+2g=765
add like terms
9g=765
divide both sides by 9
g=85
subsitute
b=2b
b=2(85)
b=170
170 blue
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
Answer: x=28
Step-by-step explanation:−2(3x−9)+5x=−10
(Distribute)
(Combine Like Terms)
Step 2: Subtract 18 from both sides.
Step 3: Divide both sides by -1.