1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
3 years ago
5

P2q2+pq–q3–p3 = for p=0.5 and q = −0.5 Please help!!!

Mathematics
1 answer:
Aleksandr [31]3 years ago
5 0
In order to answer the question, we simply substitute the value of p and q to the given expression and solve. We do as follows:

<span>P^2q^2+pq–q^3–p^3 
</span>0.5^2(-0.5)^2+0.5(-0.5)–(-0.5)^3–(0.5)^3
-3/16 or -0.1875

Hope this answers the question. Have a nice day. 
You might be interested in
Yard
Romashka [77]
Oufoydoydoskdktdotdodtotdclhclhcclhhc
5 0
3 years ago
Please help me fast <br> hope its easy for ya
Ksju [112]
I think it’s the last one
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to x2 – 9x &lt; –18? ASAP will give brainliest
UNO [17]
Hshsuwuuwjwj7272727272hhahaj
8 0
2 years ago
Write an equation for the line that is parallel to the glven line and that passes
Wewaii [24]

Answer:

The answer to your question is  y = x - 23

Step-by-step explanation:

Process

1.- Get the slope of the line

If two lines are parallels, it means that they have the same slope.

                                 y = 1x - 10

Slope = m = 1

2.- Get the equation of the line

                               y - y1 = m(x - x1)

                               y + 29 = 1(x + 6)                 Substitution

                               y + 29 = x + 6                     Expanding

                               y = x + 6 - 29                      Simplifying

                               y = x - 23

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1-1/2 pound box of crackers for $4.68. What is the uni
katen-ka-za [31]

Unit price would be the price per ounce.

Divide the total cost by the number of ounces:

Price Club : 2.59 / 12 = $0.216 per ounce

Shop Mart: 1-1/2 pounds = 1.5 x 16 = 24 ounces.

4.68 / 24 = $0.195 per ounce.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider statement: If a quadrilateral is a rectangle then it is a parallelogram. Wright the inverse and contrapositive of the o
    9·1 answer
  • A small combination lock on a suitcase has 3 ​wheels, each labeled with the 10 digits from 0 to 9. If an opening combination is
    8·1 answer
  • 3.4z + 6.3 = -1.7z + 41.7<br><br> What’s z?
    8·1 answer
  • :Which graph shows the solutions the following inequality?:<br> 4d - 6 &lt; 18
    8·2 answers
  • Give the slope and y intercept 6x-3y=-9
    12·1 answer
  • State the degree of the polynomial -x4
    9·1 answer
  • A rectangular painting measures 1/2 yards wide and 5/4 yards long find the area of the painting in square yards.
    14·1 answer
  • What do rigid motions preserve
    8·1 answer
  • HELP HELP PLEASE!! D:<br><br> Determine the missing side length:<br> Please don't give cap!
    5·1 answer
  • Nyasia had 16 M&amp;M's on her desk. She had 2 groups of M&amp;M's with x amount in each and another group with 4 M&amp;M's. How
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!