1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
4 years ago
10

LMN≅PQR

Mathematics
2 answers:
tresset_1 [31]4 years ago
7 0
<span>LMN≅PQR means that point L is equal to P, point M is equal to Q, and point N is equal to R. All lines are the same.

Point Q has an angle of 72, which means that point M also has an angle of 72.

Now you have two angles to find x. All interior angles of a triangle add up to 180, so you can set up the following equation to find x:

72 + 36 + x = 180

Subtract 36 from both sides.

72 + x = 144

Subtract 72 from both sides.

x = 72

The angle of point L, x, is 72.


</span>
monitta4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

72

You might be interested in
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
OverLord2011 [107]

Answer:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaa

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The average cost per unit C(x), in dollars, to produce x units of toy cars is given by C(x)=(8000)/(x−50)C(x)=(8000)/(x−50). Wha
podryga [215]
C(x)= \frac{8000}{x-50}

gives an average cost per unit, if we want to produce x of them.

So for example, we want to produce 500 toy cars for our store, and we need a price per unit (per 1 toy car). What we do is we calculate C(500). 

So to calculate the cost of one unit when producing 1250, we calculate C(1250)
 
C(1250)= \frac{8000}{1250-50}= \frac{8000}{1200}=6.67 $ is the cost of 1 toy car.

Answer
4 0
3 years ago
with the major options package and destination charge, a sports car costs $24,416. the base price of the car was ten times the p
victus00 [196]
<span />x=base price
x/10=major options package
x/50=destination charge

x+x/10+x/50=24,416

x=21,800
3 0
3 years ago
PLZ HELP<br> divide<br> 4 1/5 ÷ 2/3 <br> express your answer as a mixed number in simplest from
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

63/15

Step-by-step explanation:

oi

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the correct answer In each box. The cost of 9 small boxes of mixed organic vegetables Is $180. more The cost of 20 small bo
Andrej [43]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain why 0.4×10=4<br><br> helpppppppppppppp meeee
    7·1 answer
  • Carlos pays for dinner with a friend. He uses a coupon for $5 off the price of dinner, before taxes are applied. The tax rate is
    6·1 answer
  • Round 214 to the nearest ten
    6·2 answers
  • Find 3 ratios equivalent to 4:3
    10·1 answer
  • Please solve ASAP, 3k+16=9+6x? and show ur work please?​
    7·1 answer
  • Eric can type 80 words in 5 minutes how many words can he type in 1 minute
    12·2 answers
  • Please answer this question ;(
    7·1 answer
  • Your plan is to budget $3000 and the price to purchase the pop vinyls is $5 on average. Your partners plan is to budget $3200 an
    13·1 answer
  • 10. Sonia paid $ 19.55 for 3.4 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?​
    8·1 answer
  • Explain answer !! <br><br> Will give brainlst
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!