Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
In 54 minutes, it'll be 10:30.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
I think the answer might be <em>B 30.4 ft</em> if it not it might be <em>C 161 ft</em>
pls correct me if i'm wrong sorry if the answers is wrong
Answer:
a) 90.1
b) $35.6
c) 3.0915 hours
Step-by-step explanation:
The z-score measures how many standard deviations a score X is above or below the mean.
It is given by the following formula:

In which
is the mean and
is the standard deviaition.
In all three cases, we have to find X
a. Final exam scores: Allison’s z-score = 2.30, μ = 74, σ = 7.




b. Weekly grocery bill: James’ z-score = –1.45, μ = $53, σ = $12.




Mean and standard deviation in dollars, so the answer also in dollars.
c. Daily video game play time: Eric’s z-score = –0.79, μ = 4.00 hours, σ = 1.15 hours.




Mean and standard deviation in hours, answer in hours.