1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
9

Shrimp costs $12 per pound. You buy 40 ounces. How much will you.( please show your work )

Mathematics
2 answers:
faust18 [17]3 years ago
8 0

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Ounces to pounds. 16oz in a pound.

40 / 16 = 2.5

12 x 2.5 = 30

You will pay $30 on shrimp.

mart [117]3 years ago
3 0
1 Lb = 16 oz

40 oz/ 16 oz = 2.5 lbs

2.5 lbs x 12 dollars = 30 dollars

Answer:
$30
You might be interested in
Given that f:x→ax+b and f²:x→4x+9, find the value of the constants a and b​
zimovet [89]

Answer:

Step-by-step explanation:  

hello :

ax+b =4x+9     so a=4 and b=9

4 0
3 years ago
Your parents gave you a gift card for your favorite coffee shop. The card was worth $50
meriva

Answer:

y=-3x+50

Step-by-step explanation:

y=50-3x ,where x is number of days.

6 0
3 years ago
18 is ( blank ) % of 30
meriva
Make an equation.

'is' is an equal sign

The blank can be 'x'

'of' = multiplication

18 = x * 30

Multiply:

18 = 30x

Divide 30 to both sides:

x = 0.6

Multiply by 100:

0.6 * 100 = 60%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point Q is located at (-4, 6). Point R is located at (8, 6) What is the distance from point Q to point R?
Stels [109]

Answer:

12 units

Step-by-step explanation:

Notice that as we go from Q to R, x (the horizontal distance) increases by 12 and y (the vertical distance) does not change.  Thus, the distance between the two points is merely the horizontal distance, 12 units.

8 0
3 years ago
What amount of money can we obtain using the money we have....(its math)
ANTONII [103]
I don’t understand you buddy :/
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • What is the value of the expression when n=3
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME IM BEING TIMEDD
    6·2 answers
  • 26. On a coordinate plane, which two points are 3 units away from the point
    13·1 answer
  • A quadratic equation ax^2+bx+c=0 has -11 and 4 as solutions. Find the values of b and c if the value of a is 1 (hint, use zero f
    9·1 answer
  • Which of these number sentences is NOT true?
    14·1 answer
  • To choose the 8 songs, the director writes the name of each of the 12 songs on a slip of paper, puts them in a hat, and draws 8
    15·1 answer
  • The next model of a sports car will cost 12.2% less than the current model. The current model costs $34,000 . How much will the
    14·1 answer
  • I really dont get what math is
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!