1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melomori [17]
3 years ago
8

Using the following conversions between the metric and U.S. systems, convert the measurement. Round your answer to 6 decimal pla

ces as needed 1 meter ≈ ≈ 3.28 feet 1 Liter ≈ ≈ 0.26 gallons 1 kilogram ≈ ≈ 2.20 pounds 22.239 kL ≈ ≈ qt
Mathematics
1 answer:
valina [46]3 years ago
3 0

Answer:

  23,128.56 qt

Step-by-step explanation:

We need to add the conversion from L to qt:

  1 L = 0.26 gal = 0.26(4 qt) = 1.04 qt

Multiplying by 22239 L, we have ...

  22,239 L = 23,128.56 qt

_____

<em>Comment on the answer</em>

The conversion factor given is good for 2 significant digits, so the answer would be appropriately rounded to 23,000 qt. The real conversion is to 23,496.519025 quarts when rounded to 6 decimal places.

You might be interested in
Three girls share 12000 in the ratio 2.3.7 calculate how much each girl will get​
frez [133]

9514 1404 393

Answer:

  2000, 3000, 7000

Step-by-step explanation:

The total number of ratio units is 2+3+7=12, so each stands for 1000 in the share.

The girls get 2000 : 3000 : 7000.

6 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 1/4 x − 36?
White raven [17]
B because of you do 1/4 times -144 you will get 36 which is equivalent to 1/4x - 36
4 0
2 years ago
HELP HELP! I need help aswering the qustions listed below!?! plz!
Anuta_ua [19.1K]

1   B 28 is not divisible by 3

2.  C 12 is divisible by 12

3.   5 is the greatest common factor

4.  23 is prime


5. 47  is prime

6  4 is the greatest common factor

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given right triangle MNL, what is the value of cos(M)?
mr Goodwill [35]

Answer:

C / four-fifths

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suzanne needs material for her school project. She buys 4.75 yards of material at $5.37 a yard. What is the total cost of the ma
vovangra [49]
The material costs 5.37 for 1 yard.

 Multiply the cost of 1 yard by the number of yards bought:

5.37 per yard x 4.75 yards = $25.51 Total cost.

The answer would be D.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Estimate <br> 2,230+13,587<br><br> by first rounding each number to the nearest thousand.
    5·1 answer
  • 4x7/8 will be —————7/8 is it greater than or equal or less than
    9·1 answer
  • a man wants to take , a goat, a bag of cabbage with him to an island his boat boat will only hold him and one animal or item if
    6·1 answer
  • What is name of the quadrant in which the point (-4,-3) could be found on the coordination plant
    5·1 answer
  • and Equipment safety test requires five independent tests. Each of these test has a 78% pass rate. The equipment will only be gi
    15·1 answer
  • I asked this question yesterday, but no one answered, and i really need help! it would be nice if u halped :) thank you
    14·1 answer
  • Two less than the product of 6 and a number equals 9
    10·1 answer
  • Tickets to a 3D movie cost $12.50 for adults and $8.50 for children. The theater can seat up to 180 people. A total of $1826 was
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME I NEED THE ANSWER FAST.
    9·1 answer
  • Plzzz help fast i really need help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!