1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
9

find the common ratio r for the geometric sequence and use r to find the next three terms 5,15,45,135

Mathematics
1 answer:
Aleks04 [339]3 years ago
8 0

Answer: 405


Step-by-step explanation:

ratio r for the geometric  sequence: 5, 15, 45, 135

r is a radios of a circle,

d is the Diameter

r1=5. r2=15, r3=45, r4=135, r5=?

2*r=d

so:

d1=10, d2=30, d3=90, d4= 270

now following the sequence:

r1+d1=r2       5+10=15

r2+d2=r3      15+30=45

r3+d3=r4       45+90=135

r4+d4=r5      therefore 135 + (135*2) = 135+270=405

You might be interested in
13.) Which of these is a better deal, on a per ounce basis?
Gala2k [10]

Using proportions, it is found that the better deal, on a per ounce basis, is given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20

<h3>Proportion</h3>
  • To find the better deal, we use <em>proportions </em>to find the cost per ounce, that is, dividing the cost per the amount of ounces. The <em>better deal </em>is the one with the smaller cost per ounce.

For each option, the costs per ounce are given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20:

C_a = \frac{4.2}{30} = 0.14

  • B a 24 oz. box of Cherry Oats for $3.60

C_b = \frac{3.6}{24} = 0.15

  • C a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_c = \frac{6.3}{42} = 0.15

  • D a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_d = \frac{6.3}{42} = 0.15

Due to the <em>smaller cost</em>, option A is the better deal.

To learn more about proportions, you can take a look at brainly.com/question/24372153

5 0
2 years ago
Kendra and her horse completed the barrel racing course in 15.839 seconds. what is the number rounded to the nearest tenths? exp
Illusion [34]
Please answer please please thank you thank
3 0
3 years ago
Subtract (r - 3q + 5p) - (-4r - 3q - 8p)
Alex787 [66]

Answer: ok so Let's simplify step-by-step.

r−3q+5p−(−4r−3q−8p)

Distribute the Negative Sign:

=r−3q+5p+−1(−4r−3q−8p)

=r+−3q+5p+−1(−4r)+−1(−3q)+−1(−8p)

=r+−3q+5p+4r+3q+8p

Combine Like Terms:

=r+−3q+5p+4r+3q+8p

=(5p+8p)+(−3q+3q)+(r+4r)

=13p+5r

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
$1800 at 6.5% for 30 months
nasty-shy [4]
1800×6.5%×30=b
b-1800=a

a) $1,710

b) $3,510
8 0
3 years ago
Please help i don’t understand this
sergij07 [2.7K]

yes it does have enough to cover the cube

8 0
3 years ago
Other questions:
  • ​[related to solved problem ​#3​] suppose that andy sells basketballs in the perfectly competitive basketball market. his output
    6·1 answer
  • Find the geometric mean of the pair of numbers. 81 and 4
    8·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality? ​ ​2r≤3r−8​ ​ Select each correct answer. 6 7 8 9
    8·2 answers
  • Candidates for employment at a city fire department are required to take a written aptitude test. scores on this test are normal
    7·1 answer
  • A furlong is 1/8 mile. What part of a mile is 1/3 furlong?
    7·1 answer
  • A florist sold bouquets of red roses to 15 of the first 20 customers who came into his shop. What is the experimental probabilit
    12·1 answer
  • Can anyone help me with this? I will mark you as brainliest!
    6·1 answer
  • I need help with this problem can somebody help me
    15·1 answer
  • If FBE=72 what is fge and cd?
    15·1 answer
  • Pls answer if you can
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!