1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tresset_1 [31]
3 years ago
7

The perimeter of a triangle is 150 inches. the width is 12 inches find the length of the base

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]3 years ago
8 0
 the length for each remaining side is 69 inches




You might be interested in
Evaluate the expression if a=2,b=-3,C=-1, and D=4<br><br><br> -2(b^2-5c)
Alenkasestr [34]

\qquad \qquad  \bf \huge\star \:  \:  \large{  \underline{Answer} }  \huge \:  \: \star

  • Equivalent value = -28

\textsf{  \underline{\underline{Steps to solve the problem} }:}

\qquad❖ \:  \sf \: - 2( {b}^{2}  - 5c)

( put the values )

\qquad❖ \:  \sf \: - 2 \{( - 3) {}^{2}  - 5( - 1) \}

\qquad❖ \:  \sf \: - 2(9 -  (- 5))

\qquad❖ \:  \sf \: - 2(9 + 5)

\qquad❖ \:  \sf \: - 2 \times 14

\qquad❖ \:  \sf \: - 28

\qquad \large \sf {Conclusion}  :

  • -2(b² - 5c) = -28

7 0
1 year ago
How do you find the area of a circle and what is the formula for it
mote1985 [20]

Answer:

Read Exp:

Step-by-step explanation:

Area = 3.14 x r^2

I've Included a picture to tell you how to get the diameter as well as the circumference.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul's mom sent him to the grocery store with $10 to buy bread and cheese for sandwiches. Paul picked out a loaf of bread that c
lutik1710 [3]

Given:

Total amount = $10

Cost of loaf of bread = $3.25

Cost of cheese = $5.99 per pound

Each slice weights = 0.04 pounds.

To find:

The inequality for the number of slices that Paul can afford to buy.

Solution:

Let x be the number of slices that Paul can afford to buy.

Weight of on slice is 0.04 pounds. So, weight of x slices is 0.04x pound.

Cost of cheese = $5.99 per pound

So, total cost of cheese for x slices = $5.99 × 0.04x

Now, Paul has $10 to buy bread and cheese for sandwiches. Cost of loaf of bread is $3.25.

3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10

0.2396x\leq 10-3.25

0.2396x\leq 6.75

Divide both sides by 0.2396.

x\leq \dfrac{6.75}{0.2396}

x\leq 28.172

The maximum integer value of x is 28.

Therefore, the required inequity is 3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10 and 28 number of slices Paul can afford to buy.

6 0
3 years ago
What’s the missing factors for these questions?
dem82 [27]

The answer to your question is 57.6

6 0
3 years ago
The price of a toy usually costing £50 is increased to £65
ivann1987 [24]
It increased by 15 65-15=50
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hector surveyed all the sixth graders at his school about their favorite after-school activity.The table shows the results that
    12·1 answer
  • What is the transformation (x,y)-&gt;(x,-y)
    5·1 answer
  • [The question is in the photo]
    8·2 answers
  • Can someone help me? I’ll mark you!
    10·2 answers
  • Angela plays soccer and golf for a total of 125 minutes every day. She plays soccer 45 minutes more than she plays golf.
    10·1 answer
  • Find the value of z.
    14·1 answer
  • A man drove 210 miles in 3.5 hours. If the posted speed limit was 55 mph (miles per hour) the entire way, approximately how many
    5·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Josh went to the store and bought chicken that was on sale, he could buy 8 pounds for $15.92 or 5 pounds for $9.95.
    9·2 answers
  • Select all prisms that have a volume between 25 and 40 cubic units?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!