1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
14

Find the missing side

Mathematics
2 answers:
Brrunno [24]3 years ago
8 0
X will be equal to 36.

We would get this answer by dividing 24 by 6, which would equal 4.
The 4 means that the sides of the triangle are increased 4 times.

Then you would multiply 9 by 4.
REY [17]3 years ago
8 0
It is 36 because 9x4=36
You might be interested in
The Bobcats football coach logged the following yardage gains and losses over four plays of a game.
lions [1.4K]
Answer:
9.8x - 11.1x
Explanation:
25 - 5.2 = 9.8x
0.9 - 12 = -11,1y

Notice: I’m not sure but if it wrong, you could replaced with 10x - 11y which be better answer
5 0
3 years ago
I need help with the question attached. Please help me!
Elis [28]
The answer would be C) The volume is the same in both cylinders
8 0
3 years ago
A 7 sided polygon has a area of 70in and a perpendicular distance of 5in what is the perimeter?
lesantik [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If your highway gas mileage is 26 and you take a trip that is 600 miles how much gas will you use​
blondinia [14]
Answer: 23.07 gallons of gas
8 0
3 years ago
What are the x and y intercepts of the equation 2x-y=4
Len [333]

Answer:

x-intercept:(2,0)

y-intercept:(0,-4)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mick paid 2.94 in sales tax on an item that costed 42.00 before tax at the rate how much would he pay in sales tax for an item t
    12·2 answers
  • a book store is having a sale. all hardback books are 20% off l, and all paperbacks are 10% off. suppose you buy four paperbacks
    10·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Show all Work; Solve using the substitution method:<br><br> y=x-6<br> 3x-2y=8
    15·1 answer
  • Sarabeth ran 1 2/5 miles on a path around the park. This was 5/8 of the distance around the park. What is the distance around th
    7·1 answer
  • Suppose that when your friend was born, your friends parents deposited $2000 in an account paying 5.9% interest. What will the a
    6·1 answer
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST!!! 20 POINTS
    10·1 answer
  • PLEASE HELP WHAT IS THE ANSWER SHOW WORK PLEASE !!!
    12·2 answers
  • Please help me answer this question
    11·1 answer
  • What is fsa in math.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!