1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
15

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for

14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
4 0
As Col08 said, we cannot see the options, but if they are getting at which is the better deal, the 14 oz blueberries for $4.20 is better. 
You might be interested in
How do I Express the inequality x < 7 using interval notation.
Sedaia [141]

Answer:  (-\infty, 7)

You can write this as (-infinity, 7) if you aren't able to use the infinity symbol.

====================================================

Explanation:

Think of x < 7 as writing -\infty < x < 7

So x is between negative infinity and 7, excluding both endpoints.

To write -\infty < x < 7 in interval notation, we write (-\infty, 7)

The curved parenthesis tell us to exclude the endpoint.

7 0
3 years ago
Please Help! I will give you a lot of points! (6.3)
Mandarinka [93]

Let x be the yearly salary of an architect. Then the yearly salary of a lawyer is 2x-20000.

We can build an equation now! x+(2x-20000)=211000, because the yearly salary of an architect plus the yearly salary of a lawyer is 211000.

We combine like terms to get 3x-20000=211000.

We add 20000 to both sides to get 3x=231000.

We divide both sides by 3 to get x=77000, so the average yearly salary of a lawyer is 77000.

Then, the average yearly salary of an architect is 2(77000)-20000=154000-20000=134000, so the average yearly salary of an architect is 134000.

8 0
3 years ago
TIME REMAINING
mars1129 [50]

Answer:

A pint of veggies is approximately $1.75

Step-by-step explanation:

(7 × 2.85) + 5v = 28.70. 19.95 + 5v = 28.70. 5v = 28.70 - 19.95. 5v = 8.75. v = 8.75/5. v = 1.75

Hope this helps!!

4 0
2 years ago
Solve for k, the constant of variation, in a joint variation problem where y = 520, x = 5, and z = 6.5
kobusy [5.1K]
520/104=5/1=6,5/1,3=k, where k=5


3 0
3 years ago
A deposit of 5500 at 6% for 3 years equals
Triss [41]
What are we supposed to solve...?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the Distance Formula to find the distance to the nearest tenth between A(-7, -4) and B(-2, 0).
    9·1 answer
  • What is equal to 14.1.
    11·1 answer
  • Which symbol correctly compares these fractions? 13 20 ___ 7 10
    14·2 answers
  • Simplify 0.5(1.1-2x) +2.4x-2.10
    6·1 answer
  • If 64 feet of rope weighs 20 pounds how much will 80 feet of the same rope weigh
    5·2 answers
  • A complex electronic system is built with a certain number of backup components in its subsystems. One subsystem has four identi
    6·1 answer
  • Which set dose - 4/9 belong A integers B whole numbers C natural numbers D rational numbers​
    9·2 answers
  • A man is now twice as old as his son. fifteen years ago he was three times as old as his son was then. How old is the son now​
    8·1 answer
  • What is the 3rd nth term in 3n+2
    12·2 answers
  • For 5 points and brainliest to the best correct answer, find the missing measures.<br> Thank you
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!