1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
15

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for

14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
4 0
As Col08 said, we cannot see the options, but if they are getting at which is the better deal, the 14 oz blueberries for $4.20 is better. 
You might be interested in
For school spirit day, 11.875% of your class wears orange shirts, 5/8 of your class wears blue shirts, 0.15625 of your class wea
Rzqust [24]

Answer:

Gold, Orange, White, Blue

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is 7 to the 2nd power multiplied by 7 to the 3rd power
inn [45]
The answer is 16807 because 49*343 is 16807. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
17. The perimeter of rectangle RPQT is 134dm.
Rina8888 [55]

Answer:

\sf 1092 \: dm^2

Refer to the attachment for explication of steps. :)

6 0
2 years ago
7-41=<br><br> (-15)+33=<br><br> 62-84=<br><br> (-26)-14=
Gala2k [10]

Answer:

-34

18

-22

-40

Explanation:

8 0
3 years ago
3. Elena can make 15 pizzas in 3 hours. If the number of pizzas is represented by p and time is represented by t, Write an equat
zhuklara [117]

Answer:

Your answer is 3x = 15

Step-by-step explanation:

3x = 15

Since 3 is being multiplied by x, we divide both sides by 3.  3x/3 cancels out, and you're left with x.

15/3 = 5

x = 5

This is my take using algebraic methods.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 21. In the figure given below, AC is parallel to DE. Find the valuesof xy and z and hence find the 2DBE.
    14·1 answer
  • the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there
    7·1 answer
  • Solve 2/3y+v=x for y
    6·1 answer
  • What is24/3 as a mixed number
    9·1 answer
  • an apple orchard sells apples in bags of 10 the arch sold a total of 2430 hours one day how many bags of apples was this
    11·1 answer
  • Convert the speed of light (3.0 x 10^8m/s) from meters per second (m/s) to nanometers per picosecond (nm/ps)
    8·1 answer
  • Udy Guide<br> The difference between 3 times a number x and 2 is 19. What is the value of x?
    15·1 answer
  • Question below please help
    10·1 answer
  • &gt; K Online School
    11·1 answer
  • Please help! fill in the blank with a number to make an expression a perfect square ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!