1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
2 years ago
15

At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for

14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?
Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
4 0
As Col08 said, we cannot see the options, but if they are getting at which is the better deal, the 14 oz blueberries for $4.20 is better. 
You might be interested in
Julio walks 3/1/2 miles in 1/1/4 hours
Nostrana [21]

2.8 is your answer...




Hope this helps...


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement is correct?
lana [24]

Answer:

what statement?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME I AM BIENG TIMED! I WILL GIVE A BRANLIEST AND POINTS!
marusya05 [52]
In doing this you can use the factoring method to do this faster. Start by dividing both sides by two to simplify the equation. X^2 now equals 100.

You can move 100 to the other side of the equation so that x^2-100=0. You can now factor and solve using the zero product property.

x^2-100=0
(x+10)(x-10) = 0
x equals 10 and -10.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many terms are in this expression 5xyz​
mafiozo [28]
4 one coefficient and three variables
7 0
2 years ago
Calculate the perimeter of a rectangle which is 11 metres long and 4 metres wide
mote1985 [20]
To calculate the perimeter of a rectangle what you would do is add the parallel sides together so 11+11=22 and then 4+4=8 so we would add 22+8=30

So your answer would be 30 
(correct me if im wrong)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If an angle of a parallelogram is two-third of
    13·1 answer
  • Calculate each mountain path grade to the nearest percent.
    13·1 answer
  • What ARE THE DOMAIN and the range
    15·2 answers
  • WILL MARK THE BRAINIEST PLZ HELP NOW!!! LOTS OF POINTS Determine how many solutions there are and if there are solutions solve f
    6·1 answer
  • Name an equivalent ratio for 1/2 with a denominator of 20
    7·2 answers
  • Sailor moon is atop the lighthouse that is 40 feet high. She looks down and sees her best friend, memory on a boat at point C, 5
    8·1 answer
  • The length of the side of the cube is 5x units, what is the volume of the cube?
    14·1 answer
  • Pass da snappps, 13+, Even guys, just be chill, you can be lucky and win a weekly give away I do for my friends, the pic was las
    5·1 answer
  • Can someone help me graph y=2(x+1)^2-5. Thanks!
    15·1 answer
  • What is the value of x?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!