1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
10

What way would arrow go???

Mathematics
2 answers:
NikAS [45]3 years ago
4 0

The arrow would go left.

Hope this helps!

Rainbow [258]3 years ago
3 0

Answer:

left because c<6 so its going down

Step-by-step explanation:

i just helped u lol

You might be interested in
PLS HELP LOLZ &lt;33
Anna71 [15]

Answer: tasha's investment will be worth $1,440

Step-by-step explanation:

4%= 4/100= 0.04

PRT=6,000*0.04*6= $1,440

7 0
2 years ago
Find the area of this composite figure use 3.14 for pi
Vesna [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the range of this function
Gwar [14]
I wouldn’t know im sorry
3 0
3 years ago
How to do this question plz answer me step by step plzz plz ​
aliya0001 [1]

Answer:

112

Step-by-step explanation:

Define the variables:

x = number of French students sent by the school

Write the equation:

x / 21 = 1 / 3

Solve:

x = 7

The school sent 7 French students and 21 German students, for a total of 28 students.

The other 3 schools also sent 28 students.  So the total number of students sent is:

4 × 28 = 112

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ryan drinks 10 liters of water in a week. How much liters of water he consumes each day?
exis [7]

Answer: 1.428 lts of water each day.

1 week includes 7 days so we can say,

7 days --> 10 liters of water

1 day --> 10/7 liters of water

            = 1.428 liters of water

Brainliest pls if it was correct!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How to solve the equation of -5 v = 60
    5·2 answers
  • When Belinda asked him to what pages his book was opened, he replied that the product of the facing pages was 87,912. To what pa
    5·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Nikita calculated the volume of the right triangular prism. Her work is shown below.
    7·2 answers
  • What is the mean of the data 9,3,4,4,4,3,2,2,20,20 answer to the nearest tenth​
    15·2 answers
  • • What is the solution to 5x+ 20 = 7(x+2)?
    14·1 answer
  • How many dogs are in a park if there are 15 dogs?
    8·2 answers
  • What is the axis of symmetry of y =(x - 1)2 + 3
    5·1 answer
  • Help please would be appreciated ​
    8·1 answer
  • Find the image of G when A IMG is rotated 180 around the origin.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!