1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
3 years ago
6

Abner wants to create a shopping budget where he spends less than $80 per month on clothes. He also wants to spend at least thre

e times as much on school clothes as on gym clothes. Let g represent the amount Abner spends on gym clothes per month, and let s represent the amount he spends on school clothes per month. Abner’s budget is represented by the graph below. Which statement is true?
A)Abner can spend $50 per month on school clothes and $10 per month on gym clothes and stay within his budget.
B)Abner can spend $10 per month on school clothes and $50 per month on gym clothes and stay within his budget.
C)Abner can spend $20 per month on school clothes and $60 per month on gym clothes and stay within his budget.
D)Abner can spend $60 per month on school clothes and $20 per month on gym clothes and stay within his budget.
Mathematics
2 answers:
strojnjashka [21]3 years ago
6 0

Answer:

D) Abner can spend $60 per month on school clothes and $20 per month on gym clothes and stay within his budget.

Step-by-step explanation:

In the problem it states that Abner will spend 3 times more on (s)school clothes than (g) gym clothes.

So it would appear as s ≥ 3g.

If we plug in $60 as s (school clothes) and $20 as g (gym clothes), the statement is true.

60 ≥ 3(20)

60 ≥ 60. These numbers make the linear system true.

If you have trouble with this, an easy way to find this answer is simply creating the linear system that represents the problem, (he will buy 3 times more school clothes than gym clothes) s ≥  3g and plug in each variable from the answer choices until you find the variables that make the linear system true.


NikAS [45]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is (A) Abner can spend $50 per month on school clothes and $10 per month on gym clothes and stay within his budget.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Brian has DVDs and CDs. The number of CDs he has can be modelled with the formula C = 2D + 11, where C represents the number of
wel

Answer: <u> 15 DVDs</u>

Step-by-step explanation:

C = 2D + 11

41 = 2D + 11

2D = 30

D = 15 DVDs

7 0
2 years ago
9 &lt; 11, so 9(5) &lt; 11(5) true or false?
Zolol [24]
It is true since you’re multiplying the same number on both the sides
7 0
3 years ago
In a certain town, 22% of voters favor a given ballot measure. for groups of 21 voters, find the variance for the number who fav
Galina-37 [17]
<span>c. 4.6
       
21 X .22= 4.6
       
Calculating the variance requires finding the product of 21 and 22%. To make this easier we convert 22% into it's decimal form and construct the equation. To back check this answer we can use 10% of 21 voters which equals 2.1% then double that amount to reach 4.2%, knowing that we now have a close approximation of the variance we can eliminate answers a, b, and d, leaving c as the only logical choice.</span>
5 0
3 years ago
SOMEONE PLEASE HELP ME ON THIS ASAP. I'LL RATE AS BRAINLIEST. PLS PLS PLS PLS
wlad13 [49]

Answer:

I think the answer is city B

Step-by-step explanation:

Hope this helps

4 0
3 years ago
An object accelerates from rest at 10m/s2 for 20s. Calculate the velocity reached. ​
Nata [24]

Answer:

400 m/s

Step-by-step explanation:

u=0 m/s

t=20 s

a=20 m/s²

v=u+at

=0+20×20

=400 m/s

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Patricia paid $584 for 8 nights at a hotel. Find the unit rate
    8·2 answers
  • Given the following geometric sequence, find the common ratio:<br><br> {225, 45, 9...}
    10·2 answers
  • What is 4 over 2 as a fraction
    13·2 answers
  • Between which two consecutive numbers does √300 fall
    14·1 answer
  • NEED HELP ASAP !!!!!!!
    6·1 answer
  • I need help finding the answers for this problem
    8·1 answer
  • 100 Points competitions and whoever finishes this gets 100 points. (ON THE TOP OF QUESTION 12 IS ANSWERS QUESTION ANSWERS TO QUE
    6·2 answers
  • What is 86,503 when writing in expanded
    14·1 answer
  • Find the coordinates of a point in Quadrant 3 that makes the following triangles congruent.
    5·1 answer
  • A person bought some cosmetics from wholesale market at the rate of Rs 360 per dozen he sells it at Rs 80 a pair find the gain p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!