1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
10

A restaurant chain has used data mining to determine that its hot dogs are unpopular with diners. Therefore, it reduces its orde

rs of hot dogs from its supplier. This is an example of which of the following supply chain management drivers?
a) information
b) facilities
c) transportation
d) inventory
Business
1 answer:
ella [17]3 years ago
8 0

Answer:

a) Information.

Explanation:

To know and understand customer behavior and making decisions based on that is fundamental for any successful business.

You might be interested in
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Jennifer works as a clerk in a company. The essential function of her job is producing memoranda using word processing software.
patriot [66]

Answer:

Americans with the Disability Act of 1990.

Explanation:

Crippling Arthritis can get worse with the time.If the is left untreated then the disease always attack five joints at least.So according to the Americans with the disability act.This act protects individuals form discrimination having disability.So the employer has to provide accommodations to Jennifer.

5 0
3 years ago
Stock A has an expected return of 8%, stock B has an expected return of 2%, and the return on Treasury-Bills is 4%. You buy $200
Tomtit [17]

Answer:

The expected return of your portfolio is 6.02%

Explanation:

Stock     Value     Expected Rate of return   Weightage

  A          $200                   8%                      $200/$300 = 0.67

  B          $100                    2%                      $100/$300 = 0.33

Expected Rate of return = ( Expected rate of return Stock A x Weightage of Stock A ) + ( Expected rate of return Stock B x Weightage of Stock B )

Expected Rate of return = ( 8% x 0.667 ) + ( 2% x 0.33 )

Expected Rate of return = 0.0536 + 0.0066 = 0.0602 = 6.02%

3 0
3 years ago
The Ramapo Company produces two products, Blinks and Dinks. They are manufactured in two departments, Fabrication and Assembly.
Bond [772]

Answer:

$60 per unit

Explanation:

Total overheads:

= Overheads of fabrication department + Overheads of assembly department

= $90,500 + $109,700

= $200,200

Total labor hours:

= Blinks + Dinks

= (1,013 × 4) +  (1,859 × 5)

= 4,052 + 9,295

= 13,347

Overhead rate per hour = Total overheads ÷ Total labor hours

                                        = $200,200 ÷ 13,347

                                        = $15 per hour

Total overhead cost for blinks:

= Total hours for blinks × rate per hour

= 4,052 × $15 per hour

= $60,780

Overhead cost per unit for Blinks:

= Total overhead cost for blinks ÷ Total units

= $60,780 ÷ 1,013

= $60 per unit

5 0
3 years ago
A company’s investment bankers say that a proposed new issue of 7.5 percent cumulative preferred stock with a par value of $10 a
Nookie1986 [14]

Answer:

The Answer is as follows;

Explanation:

Dividend on preferred stocks=$10*7.5%=$.075

Transaction Costs=$1

Total financing Cost=$1.75

Which is 17.5% (1.75/10)

The market price is not relevant for company's cost of financing. Therefore we have taken dividend payable on face value and transaction costs of issue for purpose of determination of financing cost.

8 0
4 years ago
Other questions:
  • Why did the industrial revolution start in great britain??
    11·1 answer
  • Suppose that a surfboard designer owns a building and is renting part of the building's space to a doctor. Further suppose that
    12·1 answer
  • Which of these factors would NOT cause the supply curve for a particular good to shift?a. a change in the technology used to pro
    5·1 answer
  • If the demand for a good is estimated to be _____, then firms producing the good will experience an increase in total revenue if
    8·1 answer
  • Middlesex manufacturing uses a predetermined overhead rate based on direct labor cost to apply manufacturing overhead to jobs. L
    9·1 answer
  • The Sales Discounts Forfeited account ________. Select one: A. represents additional sales revenue B. is a contra Sales Revenue
    14·1 answer
  • Olive Enterprises experienced the following events during Year 1: Acquired cash from the issue of common stock. Paid cash to red
    13·1 answer
  • Which advertising career interest you the most?
    11·1 answer
  • According to the "adapting to change" box, which professional is best able to detect the financial irregularities that often acc
    8·1 answer
  • as firms progress through the stages of becoming more internationalised and increase their international activities, their ihrm
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!