1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
14

Mr. Evans is paid $9.20 per hour for the first 40 hours he works in a week. He is paid 1.5 times that rate for each hour he work

s after that. Last week Mr. Evans worked 42.25 hours. He says he earned $388.70 last week.Do you agree? Support your answer
Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
5 0

Answer:

yes.

Step-by-step explanation: 42.25 hours times $9.20 = $388.70


You might be interested in
One out of every 5 students forgot a to bring a pencil to math class today.
Harman [31]
24 students forget their pencil out of 120 students.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rut gon cac phan so sau36\63 30\25 24\32 15\30
Stels [109]
2348833bdjdjfjfj ududdu
4 0
2 years ago
Help me pleaseeeeeeeeeeeee
enyata [817]
Your answer is D. Vertical Asymptote
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 7/8 a rational number
ohaa [14]

Answer:

true 7/8 is a rational number

6 0
2 years ago
If janie has 3045 apples and Lilly had 4599 apples what's the difference
marin [14]

Answer: 1554 apples

Step-by-step explanation: In order to find the distance you have to subtract the biggest number from the smallest number.

4599 - 3045 = 1554 apples

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x+9y=27<br> x-3y=-24 substitute
    12·1 answer
  • I need help with #19 please help me i have to turn it in tomorrow morning if I don't get it done i will get a f on it someone pl
    12·1 answer
  • George and his dad are planning to attend the state fair. An adult ticket is $19.00. The price of an adult ticket is one third t
    7·2 answers
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • The sides of a triangle are in the ratio 3:4:5. What is the length of each side if the perimeter of
    14·1 answer
  • Which option below describes the polynomial 10x^3?
    9·2 answers
  • What is the equation for this parabola (located above) in vertex form?
    8·1 answer
  • Prove that the value of the expression: 731^2−631^2 is divisible by 100
    14·1 answer
  • Help finding the shaded area
    7·1 answer
  • What are the like terms in this exspression 9a-3b + 4ab
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!