Answer:
the total pay for the month for appliance salesperson = $6680.25
Step-by-step explanation:
salesperson receives a monthly salary of $2,250
commission of 4.5% on all sales compute
total pay for a month and when she sold $98,450 worth of appliances
total pay = $2,250 + 4.5% of $98,450
= $2,250 + $4430.25 = $6680.25
it will take 6.666667 acres
so you do 20/3 and you need to find the unit rate so
20/3 = 6.6667/1
hopefully this helps
rotation
Can you please explain it as a different way I do understand you but I don't know how to explain it
the answer is c
Please give me brainleist
Step one:
given data
we are told that the cost of one ride is $2.25
the entry fee= $6.5
the linear function for the situation is represented by the equation of line
y=mx+c
Step two:
let x be the number of ride
given that x=7
substituting we have
y=2.25(7)+6.5
y=15.75+6.5
y=22.25
In all Lupe we have to pay $22.25