1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
9

Find the equation of the line that is parallel to y = 2x - 7 and contains the point (-3,6)

Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]3 years ago
6 0

1) The first step is to Know the condition for two lines be parallel is that have the same slope, and this form the slope given is 2, therefore the new function has its slope too

2)  with the slope and the two points givens, you can find the equation

Y-Y1 = m( X-X1) ,   Y-6 = 2[(X-(-3)]  ⇒Y-6 = 2X+6 ⇒Y = 2X+12, AND THIS IS THE EQUATION PARALLEL TO THE LINE Y = 2X-7

You might be interested in
Given a right triangle with legs a, b and hypotenuse c, solve for a if b= 20 and c= 29
pantera1 [17]

Answer:

C) 21

Step-by-step explanation:

a² + 20² = 29²       Use Pythagorean Theorem to solve for a

a² + 400 = 841       Solve for the exponents

     - 400 - 400      Subtract 400 from both sides

a² = 441                  Take the square root of both sides

a = 21

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A customer buys 15.5 cheese pizzas which are $10.50 each. What is the total? Round it to the nearest hundredth.
Cerrena [4.2K]
First of all, how do you buy exactly 15.5 pizzas?
what is a 0.5 pizza?

anyway

cost=cost per pizza times number of pizzas
cost per pizza=10.50
number of pizzas=15.5

cost=10.50 times 15.5
cost=162.75

total cost is $162.75
5 0
4 years ago
Find a linear equation to model this real-world application:
SSSSS [86.1K]

The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the units produced in a month

It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.

Cost per unit = $ 2.50

The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries

We have to write the linear equation

The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:

y = mx + b

Cost per unit = $ 2.50

Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries

Let "y" be the total monthly expenses per month

Then,

Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

y = 2.50(x) + 350 + 3300\\\\y = 2.5x + 3650

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650

3 0
3 years ago
Please help me dunduendjenbe!!! I beg u
Harman [31]

Answer:

y = 4/3x - 2, B is your answer

Step-by-step explanation:

Y intercept is the number next to slope(b).

The co efficient of x will be your slope so therefore the co efficient of x will be 4/3

y is always there because it will always be the dependent variable on the left side.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the game of baseball, there are 3 in outs per inning . A pitcher who pitches 4 innings and gets two batters out in the fifth
weeeeeb [17]

Answer: Yes, it is correct

Step-by-step explanation: Because of that, When you multiply 4.2 x 3 x 4 = 50.4

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How much gas does an average car hold?
    13·1 answer
  • A length if a rope is 8 meters long . How many 2/5 meter pieces can be cut from the length of rope
    6·2 answers
  • NEED HELP ON THIS . THANKS FOR THE HELP
    11·1 answer
  • 61/28+a= 19/4a -11/7 ( those are fractions) please help me
    7·1 answer
  • Multiply the following polynomial and write the resulting polynomial in descending order. (3x-8)(2x^2+4x-9)
    8·1 answer
  • Lisa had $7.33. She then bought a pen for $1.14.<br> How much money does she have left?
    10·2 answers
  • Eighth grade
    12·1 answer
  • A truck is 180 inches long. A car is 30% shorter than the truck. How long is the car?
    10·1 answer
  • Find an angle 0 coterminal to 1174°, where 0° Se &lt; 360°.
    11·1 answer
  • 10) Bill found a pair of running shoes for $57. The regular price was $68.99. He also found a sweat suit that was
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!