1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
6

There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9?

Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
3 0
For example, y = k/x; when x = 3 => k = 3y; when y = 9 => k = 27  and x = 27/9 = 3;
The answer is 3!
You might be interested in
What is the scientific notation of 88,700,000,000?
zlopas [31]
8.87 x 10^10 is the scientific notation
6 0
3 years ago
HEEEEELPPPPP PLEASEEEEEE The table describes the types of job openings available in a company.
rosijanka [135]

For all positions: 24% for part time that needs experience

8% full time needs experience

32% part time need experience

36% full time no experience needed

kinda need a little bit more details for statistics.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HEEEEEEEEELLLLLLLLLPPPPPPP WILLING TO GIVE BRAINLIEST.
hoa [83]
I hope this helps, If there are 5 cups of flour, then there will be 7 and 1/2 cups of sugar:)

4 0
3 years ago
Store has apples for $3 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9. If an apple is approximately 5 ounces how ma
Maru [420]

Answer: You can get 6 pounds apples for $9. Which will be approximately 19 apples.


Step-by-step explanation:

6 pounds = 96 ounces

96/5 = 19.2

8 0
3 years ago
What is 1/8 times 4/7 written in simplest form
Pepsi [2]
Your answer is 1/14.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The next three terms of the sequence 20, 40, 80, 160,… are 320, 640, and 1280.
    9·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • An encyclopedia has eight volumes. In how many ways can the eight volumes be replaced on the shelf? Explain.
    15·1 answer
  • John bought a 4-year certificate of deposit for $9.800 that has an interest rate of 3.255 % compounding monthly
    12·1 answer
  • WHAT IS THE RELATIONSHIP BETWEEN EXPONENTIAL AND LOGARITHMIC FUNCTIONS? WHAT IS AN EXAMPLE OF AN EXPONENTIAL FUNCTION AND ITS IN
    14·1 answer
  • If you have
    10·2 answers
  • Y-3=2(x+1) complete the missing value in the solution to the equation
    7·2 answers
  • The number of toy rockets made by an assembly for 8 hours forms an arithmetic sequence. If the line produced 40 rockets in hour
    7·1 answer
  • Surface Area of Composite Figure
    10·1 answer
  • I need help understanding this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!