1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
5

Bob's Bagels sell for 10 bagels for $11.00,and Donny's bagels sells for 4 for $3.00 which is the better deal​

Mathematics
1 answer:
Airida [17]3 years ago
3 0

Answer:

Donny's bagels is the better deal.

Step-by-step explanation:

Bob's bagels are 10 for $11

Unit price for Bob's bagels = $11 / 10 bagels = $1.10 per bagel

Donny's bagels are 4 for $3

Unit price for Donny's bagels = $3 / 4 bagels = $0.75 per bagel

because Donny's unit price is less than that of Bob's (i.e each of Donny's bagels cost less than each of Bob's bagels), thus Donny has the better deal

You might be interested in
The fish population in a pond evolves according to the logistic equation and a percentage of fish are removed for each unitof ti
musickatia [10]

Step-by-step explanation:

Suppose that the carrying capacity is 900 fish, the intrinsic growth rate is equal to 2, and the harvest rate is 20%.

a. Use the graphical or eigenvalue approach

8 0
3 years ago
5. A hockey player whose initial speed is 8.1 m/s increases his speed to 8.6 m/s in order to get to
balu736 [363]

Answer:

0.1m/s²

Step-by-step explanation:

the explanation is in the picture

please rate and mark as brainliest

5 0
3 years ago
-4+w+17-2/3w=16 solve the equation
KatRina [158]

Answer:

w=9

Step-by-step explanation:

I hope this image is helpful to you.

.

.

4 0
3 years ago
A particular computer takes 11 minutes to download a 33-minute TV show. How long will it take the computer to download a 2-hour
slava [35]

Answer:

i got 42 minutes

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help :D<br> 助けてください
qaws [65]

Answer:

1. false

2. true

3. false

4. false

Step-by-step explanation:

1. 128 is not equal to 125

2. 119.7 = 119.7

3. 13.2 is not equal to 1.32

4. 5.88 is not equal to 12

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is this all correct?
    12·1 answer
  • Any 10th grader solve it <br>for 50 points​
    11·1 answer
  • lets say you start with the equation 12b=24. what step should you take to find the quantity that equals 4b
    7·1 answer
  • Simplify 4√1/32 - 2√1/8
    14·2 answers
  • Substitute 9 into each equation to determine if 9 is the solution. Drag each equation into the correct column.
    10·1 answer
  • .46 as fraction again in simplest
    6·1 answer
  • Please solve -7x &gt; -2(x+15) &lt; 10​
    8·2 answers
  • In 2012, New York had a population of about 19 million people,
    6·1 answer
  • Expand and simplify 2(5x - 1) – (2x - 5) ​
    9·1 answer
  • I have one attempt left and I will cry so please help
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!