1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zigmanuir [339]
2 years ago
13

A local cell phone company offers two different calling plans. In the first plan, you pay a monthly fee of $30 and $.35 per minu

te. In the second plan, yoy pay a monthly fee of $99 and $.05 per minute. Write a system of equations showing the two calling plans.
Mathematics
1 answer:
Svetach [21]2 years ago
4 0
A local cell phone company offers two different calling plans. In the first plan, you pay a monthly fee of $30 and $.35 per minute. In the second plan you pay a monthly fee of $99 and $.05 per minute. 
<span>a. write a system of equations showing the two calling plans. </span>
<span>scheme 1: monthly charges: 30 + 0.35m .....m = total minutes during the month </span>
<span>scheme 2: monthly charges: 99 + 0.05m </span>

<span>b. when is it better to use the first plan </span>
<span>When you make few calls, only where unavoidable. </span>

<span>c. when is it better to use the second plan. </span>
<span>When you make a lot of call, literally "always on hello!" </span>

<span>d. how much does it cost when the calling plans are equal? 
Question is unclear for me . </span>
You might be interested in
Sarah is purchasing pencils to share. Each package has 12 pencils. The equation n = 12p, where n is the total number of pencils
podryga [215]

Answer and Step-by-step explanation:

Each package has 12 pencils

total number of pencils Sarah purchased: n = 12p

n = total number of pencils

p = number of packages

n depends on p, because the total number of pencils dependos on how many packages she will buy, so:

independent variable: p

dependent variable: n

╔═══╦══════════╦════╗

║ p     ║ n = 12p            ║ n  ║

╠═══╬══════════╬════╣

║ 3     ║ n = 12*3           ║ 36     ║

╠═══╬══════════╬════╣

║ 4     ║ n = 12*4           ║ 48     ║

╠═══╬══════════╬════╣

║ 5     ║ n = 12*5           ║ 60     ║

╠═══╬══════════╬════╣

║ 6     ║ n = 12*6           ║ 72     ║

╠═══╬══════════╬════╣

║ 7     ║ n = 12*7           ║ 84     ║

╚═══╩══════════╩════╝

7 0
3 years ago
What is the product of (-12/14)×(-11/15)?​
AysviL [449]

Answer:

22/35

Step-by-step explanation:

-12/14=-6/7

-6/7*-11/15=66/105=22/35

6 0
3 years ago
-3x-2-6x=22<br><br> Please hurry<br> Work shown is needed.
jok3333 [9.3K]

Answer:

x=-8/3

Step-by-step explanation:

group like terms: -3x+-6x=-9x

add 2 to both sides: 2+22=24

divide both sides by -9: -9x/-9=24/-9

x=-8/3

4 0
2 years ago
Taxicab Ride
lara [203]

Answer: Carlton's cabs is the cheaper option if she wants to travel 15 miles.

Step-by-step explanation:

A linear relationship can be written as:

c = a*n + b

where a is the slope (in this case, the rate per mile), n is the number of miles driven by the taxi, and b is the y-axis (in this case, the initial cost) intercept.

For a line that passes through the points (x1, y1) and (x2, y2), the slope can be written as:

a = (y2 - y1)/(x2 - x1).

Then for each table we only need to take two points and construct the linear equation:

Treveon's Taxis:

We can use the two points (1, $5.25) and (3, $9.75)

Then the rate per mile, or the slope, will be:

a = ($9.75 - $5.25)/(3 - 1) = $2.25

This means that each mile costs $2.25

Then the equation will be written as:

c = $2.25*n + b

To find the value of b, we can just replace one of the points in the equation. For example, I will se the point (1, $5.25) this means that we need to replace n  by 1, and c by $5.25

Then:

$5.25 = $2.25*1 + b

$5.25 - $2.25 = b

$3 = b

Then the initial cost here is $3.

And the equation will be:

c = $2.25*n + $3.

Carlton's Cabs:

Same approach as before, here I will use the points (1, $7.00) and (3, $10.50)

Then the rate per mile will be:

a = ($10.50 - $7.00)/(3 - 1) = $1.75

The rate per mile is $1.75 (is cheaper than in the previous case)

Then at the moment, the equation is:

c = $1.75*n + b

To find the initial cost, we do the same as before, here i will use the point (1, $7.00)

$7.00 = $1.75*1 + b

$7.00 - $1.75 = b

$5.25 = b

The initial cost here is $5.25

And the equation will be:

c = $1.75*n + $5.25

Now, which one is cheaper for 15 miles?

We only need to replace n by 15 in both equations, and see in which one the cost is lower:

Treveon's Taxis:

c(15) = $2.25*15 + $3 = $36.75

Carlton's Cabs:

c(15) = $1.75*15 + $5.25 = $31.5

Then Carlton's Cabs is a better option if you want to travel 15 miles.

6 0
2 years ago
6 165.1 159.2 163.5 174.8 173.2 177.6 174.3 164.1 171.4 find the median
Katen [24]
159.2, 163.5, 164.1, 171.4, 173.2, 174.3, 174.8, 177.6, 6165.1

mean= 835.9
median= 173.2
mode= N/A
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do i write equation using points (0,1) and (4,0)
    11·1 answer
  • It Snowed from 7:18 AM to 11:33 AM<br>How long was it snowing?​
    8·2 answers
  • which of the following is a counterexample of the statement, "the sum of an odd number and an even number is always positive"? -
    6·2 answers
  • 2/3 divide by 4/5? ​
    6·1 answer
  • A) Write the sequence of natural numbers which are multiplied by 3 ?
    11·1 answer
  • Find the value of x number on top is 6 and other is 9
    5·1 answer
  • A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
    5·2 answers
  • C. What was the typical score on the multiple-choice?
    11·1 answer
  • Look closely at the model.
    15·1 answer
  • (02.01 LC)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!