<h3>
Answer:</h3>
C) $12,000
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
4/5 = 9600
÷4
1/5 = 2400
4/5 + 1/5 = 5/5 = the whole price
9600 + 2400 = 12000
=$12,000
Answer:
A?? because I think it's not linear because it's not proportional
Answer:
mode is the number listed most often and data can have more then 1 mode
the numbers most listed in the image are: 5 and zero
Step-by-step explanation:
I hope this helped!
Given:
Jake bought 3 drawing pens for $8.07.
Each pen costs the same amount.
To find:
How much did he spend for one pen?
Solution:
Let x be the cost of each pen. Then
Cost of three pens = 3x
Jake bought 3 drawing pens for $8.07.

Divide both sides by 3.


Therefore, he spend $2.69 for one pen.