1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
11

What is the result of isolating y2 in the equation below? (x - 2)^2 + y2 = 64

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
4 0
APEX ! Non-linear systems of equation. 

You might be interested in
A nontoxic furniture polish can be made by combining vinegar and olive oil. The amount of oil should be three times the amount o
katen-ka-za [31]

Answer:

Oil: 10.5 oz Vinegar: 3.5 oz

Step-by-step explanation:

If the amount of vinegar is the variable x than the amount of oil is 3x. this means that x+3x=14 or 4x=14. Which means x=3.5 so vinegar is 3.5 while oil is three times that or 10.5.

8 0
3 years ago
Angelica's biweekly salary is $2240.<br> What is her gross monthly salary?
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

Monthly = 4853.33

Bi weekly = $2240

x26 = 58240

/12 =4853.33333333

Monthly = 4853.33

4 0
3 years ago
In a pen of goats and chickens, there are 40 heads and 150 feet. How many goats and chickens are in the pen?
s2008m [1.1K]

Hey there!!

A chicken has 1 head and 2 feet . A goat has 1 head and 4 feet

For heads, total = 40

Let us take the number of chickens as ' x ' and goats as ' y '

x + y = 40 ------------- ( 1 )

2x + 4y = 150 ----------- ( 2 )

Multiply the first equation with 2

2x + 2y = 80

2x + 4y = 150

Subtract the first equation from the first

2y = 70

y = 35

Number of goats = 35

substitute this in other equation

x + y = 40

x + 35 = 40

x = 5

Number of chickens are 4

Hope it helps!

6 0
3 years ago
Could someone help? please the deadline is in 20 min!!!
Zepler [3.9K]

Answer:

7.$95 8. $112.50

Step-by-step explanation:

7.

50 divided by 100 is 0.5, then times by 90 is 45.

45 plus 50 is 95.

8.

$150/4=$37.50

$150-$37.50=$112.50

5 0
3 years ago
Michael sold 23 of his CDs and purchased 16 more.
aleksley [76]
25-16=9
9+23=32
He had 32 CDs to begin with
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Shelley drove from New Haven, Connecticut, to New York City in 90 minutes. Which equation relates the distance she traveled to h
    7·2 answers
  • Solve the equation for the given variable a/2 + 4 = 6
    6·1 answer
  • Whats 1+1 because im having trouble
    13·2 answers
  • 10 points
    7·1 answer
  • How does the graph of the linear function f (x) = x compare to the graphs of g(x)= f(x)+candh(x)= f(cx)?
    10·1 answer
  • Please help me with this as soon as possible!
    11·2 answers
  • If the area of a right angle triangle with base 3 cm is 6cm find the height​
    6·1 answer
  • Arrange the decimals from 1. greatest to least
    5·1 answer
  • Find the two solutions to the equation below.<br> (3x − 4) (x + 5) = 0
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!