1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
7

Explain how knowing that 5/8= 0.625 heps you write the decimal for 4 5/8

Mathematics
1 answer:
netineya [11]3 years ago
7 0
To convert a fraction to a decimal , the solution is to divide the numerator by the denominator. Since its a mixed fraction, you already know what  the 5/8 of the problem is (0.625). All you do it add the 4 to the decimal and it'll be 4.0625
You might be interested in
Patrick paid $4.00 for 5 organic peaches. How much did he pay per peach
leonid [27]

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

divide the price by 5

4/5=.8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with circle measurements asap plzzzz​
antoniya [11.8K]

Answer:according to the formula of inscribed angle theorem

3x + 22 =  \frac{1}{2 }  \times 134

3x + 22 = 67

3x = 67 - 22

3x = 45

x =  \frac{45}{3}

x = 15

The answer is 15 degrees

3 0
3 years ago
What is a obtuse scalene.
Tomtit [17]

Answer:

In geometry, an obtuse scalene triangle can be defined as a triangle whose one of the angles measures greater than 90 degrees but less than 180 degrees and the other two angles are less than 90 degrees.

5 0
2 years ago
Kaya found 25 shells on the beach yesterday today she found 25 more shells she sorted all the shells into 5 piles
Gnom [1K]

Answer:

25 + 25=50 Divided by 5 =10

Step-by-step explanation:

25 + 25

=50

50 DIVIDED BY 5

=10

3 0
2 years ago
What is the answer <br>3y+6=-2x
Anika [276]
SOLVE FOR X (FIRST BOX) SOLVE FOR Y (SECOND BOX)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I will do anything if you answer!!! There's a photo!!! PLEASE!!!
    13·1 answer
  • Can someone help me with those exercises please?
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Can you guys plzzz help. This is precalc. I’m a senior
    11·2 answers
  • If you were traveling at 40mph for 3.6 hours, then how many total miles have you traveled?
    15·2 answers
  • les said that the quotient of 3.9÷0.75 is 0.52 explain how you know less incorrect without completing the division
    15·2 answers
  • What is the equation of a line that contains the points (2,-2) and (0,-2)
    5·2 answers
  • F (x + 2) is a factor of x3 − 6x2 + kx + 10, k =
    8·1 answer
  • Mitchell and his friends went to the candy store, where they can buy candy by the pound. Mitchell bought 1.2 pounds of candy. Hi
    9·2 answers
  • Y&gt;x−4<br> y\ge -\frac{1}{2}x+5<br> y≥− <br> 2<br> 1<br> ​ <br> x+5
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!