1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
8

Which pair of lines are perpendicular

Mathematics
2 answers:
kupik [55]3 years ago
6 0

Two lines are perpendicular if their slopes multiply to -1. That means we have to look at each individual answer and see if the slopes multiply to -1.


y = 2x - 1 has a slope of 2


2y = -x + 3

y = -1/2x + 3 This has a slope of -1/2.


2 * -1/2 = -1.


Since the slopes of these lines multiply to -1, the answer is A. Since we have our answer, we don't have to do anything else.

Gnesinka [82]3 years ago
5 0

The answer is A. A perpendicular equation will have the opposite and reciprocal slope as the original equation.


Once converted to the slope-intercept form of y = mx+b, we find the two equations for A are y = 2x-1 and y = (-1/2)x + 3/2. The opposite reciprocal of the first equation's slope (m in the equation form given) is -1/2, which as you can see if the slope of the other equation.

You might be interested in
Bob has a dog who weighs 12 pounds. His cat weighs 2/3 as much as the dog. How many pounds does his cat weigh?
zheka24 [161]
The dog weighs 12 lbs.
The cat weighs 2/3 as much as the dog


- Divide 12 by 3
= 4

- Then multiply by 2
= 8

His cat weighs 8 pounds.
5 0
3 years ago
If 32x+1 = 3x+5, what is the value of x?<br>2<br>3<br>4<br>6​
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which statements are true about these lines? Select three<br> options.
gayaneshka [121]

i need the ancwer options and the linea

6 0
3 years ago
Queue really good summer time happy feeling good memories music
Flura [38]

Answer:

u want recommendations?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
12
Sergeu [11.5K]

Answer:

5 pints per hour.

Step-by-step explanation:

Morning:

Given:

Number of strawberries packed in every 4 minutes = 3

∴ Number of strawberries packed in every one minute = \frac{3}{4}

So, number of strawberries packed in every 60 minutes = \frac{3}{4}\times 60=45

1 hour = 60 minutes.

So, strawberries are packed at a rate of 45 pints per hour in the morning.

Afternoon:

Number of strawberries packed in every 3 minutes = 2

∴ Number of strawberries packed in every one minute = \frac{2}{3}

So, number of strawberries packed in every 60 minutes = \frac{2}{3}\times 60=40

1 hour = 60 minutes.

So, strawberries are packed at a rate of 40 pints per hour in the afternoon.

Difference between the packing rates is given as:

Morning rate - Afternoon rate = 45 - 40 = 5 pints per hour.

So, she packed 5 more pints in one hour in the morning than in the afternoon.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on this problem please
    14·1 answer
  • 90/110 reduce the fraction
    9·1 answer
  • The price of a​ four-star meal, only ​$5050 per couple decades​ ago, has since increased 400400​%. The current price of a​ four-
    7·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse? <br><br> please help!
    6·2 answers
  • A family has five children. The probability of having a girl is 1/2. What is the probability of having 3 girls followed by 2 boy
    8·1 answer
  • Somebody help me pleaseeee
    6·1 answer
  • A survey asked 60 students if they play an instrument and if they are in band.
    8·2 answers
  • Ruby signed up for a frequent-filer program. She receives 3400frequent-flier miles for the first round trip and 1200 miles for a
    10·1 answer
  • Dylan is recording the types of birds he sees while bird Dylan is recording the types of bird he sees wild bird watching in the
    10·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!