1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
3 years ago
5

What is The sum of the cost of dinner d and a $12 tip divided equally between 3 people?

Mathematics
1 answer:
TEA [102]3 years ago
8 0
So, if you're trying to ask what 12 divided by 3 is, then the answer is four. (Using inverse operation), because 4x3=12. But, make sure you put the label! The answer is $4.
You might be interested in
Five and three eights in decimal form
sergey [27]
The answer is 5.375

Hope that helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of a number and two equal to negative seven. Translate this sentence to an equation and then find the number
Anvisha [2.4K]

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

x+2=-7

x+2-2=-7-2

x=-9

6 0
3 years ago
What is the scale factor of triangle ABC to triangle DEF?
erastova [34]

Answer:

option B

6

Step-by-step explanation:

Given in the diagram two triangles ABC and DEF,

length of the side AB = 2

length of the side DE = 12

Scale factor of triangle ABC to triangle DEF, is the scale factor of side AB to DE

AB : DE

2   :  12

1    :  12/2

1    :   6

this means triangle DEF is 6 times larger than triangle ABC

or

triangle ABC is 1/6 of triangle DEF

 

       

               

5 0
3 years ago
There are 6 pretzel sticks. 5 friends want to share them evenly. How much would each friend get?
scoray [572]

Well, there is one for you, the. there is your five friends which both recieve one. if you don't want to give one to yourself and just ur friends you divide 6 and 5 they all would get 1.2

4 0
3 years ago
In which quadrant or on which axis would you find the point A(9, 1)?
Svetllana [295]

Answer:

You would find it in the 1st quadrant (top-right) on the y axis

Hope this helps

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 6 + 3x = 2(2 + x) ?​
    11·1 answer
  • Simply <br><br> 1/2-3(1/2+1)^2<br><br> Enter your answer,as a simplified fraction, in the box
    7·1 answer
  • Need help on math question 20 points and brainlest
    9·2 answers
  • Write the equation of a line with a slope of 5 and contains the point (-6, 2)
    13·1 answer
  • Quick math, please help!! Thank you!
    7·1 answer
  • 12-2 one step equations
    5·1 answer
  • Which expressions represents a 20% discount off the price of an item that originally cost d dollars
    14·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Help only have a hour to do this
    6·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!