1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
7

Modeling Equations 3x + 6 - X= 6x - 10 A x= -4 B x = 3 C X=-3 D x = 4​

Mathematics
1 answer:
Reika [66]3 years ago
6 0
<h2>D. x = 4</h2>

Step-by-step explanation:

3x + 6 - x = 6x - 10

Collect like terms and simplify

3x - x - 6x =  - 10 - 6 \\  - 4x =  - 16

Divide both sides of the equation by -4

\frac{ - 4x}{ - 4}  =  \frac{ - 16}{ - 4}

Simplify

x = 4

You might be interested in
A prism and its representation to the right as a ?<br> 1)pyramid<br> 2)box<br> 3)net<br> 4)house
DaniilM [7]
A prism is a pyramid and box
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve x in the equation 9x over 2 - 6=5
drek231 [11]

Step-by-step explanation:

\frac{9x}{2}  - 6 = 5 \\  \\  \therefore \:  \frac{9x}{2}  = 5 + 6 \\  \\  \therefore \:  \frac{9x}{2}  = 11 \\  \\  \therefore \: 9x = 11 \times 2 \\  \\ \therefore \: 9x = 22 \\  \\  \therefore \: x =  \frac{22}{9}  \\  \\  \therefore \: x =  2 \frac{4}{9}

3 0
3 years ago
Part 3: Complete the following metric conversions. Make sure to show all work to receive credit! You may
koban [17]

Answer:

13) 2 g

14) 5,000 mL

15) 104,000 m

16) 160 mm

17) 5,600,000 mg

19) 0.25 km

Step-by-step explanation:

13. Convert 2,000 mg to g:

1 mg = 0.001 g

(2,000 mg * 0.001 g) / 1 mg = 2 g

14. Convert 5 L to mL:

1 L  = 1000 mL

(5 L * 1000 mL) / 1 L = 5,000 mL

15. Convert 104 km to m:

1 km = 1000 m

(104 km * 1000 m) / 1 km = 104,000 m

16. Convert 16 cm to mm:

1 cm = 10 mm

(16 cm * 10 mm) / 1 cm = 160 mm

17. Convert 5.6 kg to mg:

1 kg = 1,000,000 mg

(5.6 kg * 1,000,000 mg) / 1 kg = 5,600,000 mg

19) Convert 250 m to km:

1 m = 0.001 km

(250 m * 0.001 km) / 1 m = 0.25 km

6 0
3 years ago
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B3%5D%7B%28%20%5Cfrac%7B1%7D%7B8%7D%20%20-%20x%29%7D%20%20%3D%20%20-%20%20%5Cfrac%
Rashid [163]

∛(1/8 - <em>x</em>) = -1/2

Take the 3rd power of both sides and solve:

(∛(1/8 - <em>x</em>))³ = (-1/2)³

1/8 - <em>x</em> = -1/8

2/8 = <em>x</em>

<em>x</em> = 1/4

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Given the vertices of ∆ABC are A (2,5), B (4,6) and C (3,1), find the vertices following each of the
    8·1 answer
  • Hi can someone help me out with this quickly?
    11·1 answer
  • A tree is 4 meters tall. About how tall is the tree in feet (ft)? (1 meter is approximately 39 inches.)
    15·2 answers
  • Complete the equation <br> (4,-8) and (8,5)
    5·1 answer
  • What is 4.238 x 7.5.​
    7·1 answer
  • Refer to the picture, including the ratios. What is the theorem that allows you to state that triangle def ~ triangle ghj ?
    14·1 answer
  • Fuller bought 4 cantaloupes at the grocery store. Each cantaloupe weighed between 4.5 and 6.3 pounds. Fuller estimates a reasona
    15·1 answer
  • ASAP<br><br> how did you get the answer<br><br> (Will mark brianist)
    11·1 answer
  • Mabel runs a website, and she wonders how people navigate to her website. She suspects that 50% of
    15·1 answer
  • What is the slop of 2x+3y-9=0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!