1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
3 years ago
15

Answer the question MATH

Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]3 years ago
6 0

Answer:

C, 108

Step-by-step explanation:

rectangles

8x3 = 24

8x4 = 32

8x5 = 40

triangles

3x4 = 12

you dont really have to divide by 2 since theres two triangles

24+32+40+12 = 108

You might be interested in
In the expression 7 4 = 2,401, the value of the______ is 7. (
Alekssandra [29.7K]
7 is a base, 4 is an exponent.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Write out the prime factor of the following numbers.<br> a. 15<br> b. 21<br> C. 38<br> d. 42
Minchanka [31]

Answer:

The prime factors of 15 are: 1,3,5,15

The prime factors of 21 are: 1,3,7,21

The prime factors of 38 are: 1,3,13,39

The prime factor of 42 is : 1,2,3,6,7,14,21,42

6 0
2 years ago
Whats the G.C.F for 25 and 40 help me
Kisachek [45]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

G.C.F means greatest common factor

this means the highest number that will go into both 25 and 40

5 is the highest number that will divide into both

6 0
1 year ago
A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
Elodia [21]

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

3 0
3 years ago
Need help?????????!!!!!!!!!!!!!
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

29=b

30=a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • On a stopwatch, the tip of the second hand moves 2 cm in 15 seconds
    14·2 answers
  • Draw 8 lines that are between 1 inch and 3 inches long. measure each line to the nearest fourth inch, and make a line plot
    6·1 answer
  • Napkins came in a box of 500.How many people could use 3 napkins each?How many more would be needed for another person?
    15·1 answer
  • -6x+9+5x=-6x+9 how many solutions does this equation have
    11·1 answer
  • 1120 in exponential form
    15·2 answers
  • What is the value of x
    13·1 answer
  • Where Q and R are polynomials and the degree of R is less than the degree of B.
    11·1 answer
  • The total cost to rent a row boat is $16 times the number of hours the boat is used. Write an equation to model this situation i
    7·2 answers
  • Please help me, thank you very much
    7·1 answer
  • There are 4 quarters in 1 dollar. The total number of dollars is a function of the number of quarters. Does this situation repre
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!