1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
7

Paul is a married taxpayer and claims 2 withholding allowances. He earns $575 per week. He estimates that he will spend $50 each

week in qualified expenses. If he participates in his employer's cafeteria plan and has the $50 per week deducted from his wages before taxes, how much will he save in one year of working in federal income and FICA taxes?
Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
3 0

Answer:

i need help too

Step-by-step explanation:

...

You might be interested in
A bag contains 5 2/5kg of sand. The bag has a hole in it. Every 10 minutes, 1 2/3kg of sand escapes from the bag. After 20 minut
fenix001 [56]

Quantify of sand in a bag =

= \: 5 \frac{2}{5}  \ \:

=  \frac{(5 \times 5 +2) }{5}

=  \frac{27}{5}  \: kg

Quantity of sand that escapes in every 10 minutes :-

= 1 \frac{2}{3} kg

Quantity of sand that will escape in 20 minutes :-

= 1 \frac{2}{3}  \times 2

=  \frac{(3 \times 1 + 2)}{3}  \times 2

=  \frac{5}{3}  \times 2

=  \frac{10}{3}

Quantity of sand that will remain in the sand bag :-

=  \frac{27}{5}  -  \frac{10}{3}

=  \frac{(27 \times 3)}{15}  -  \frac{(10 \times 5)}{15}

=  \frac{81}{15}  -  \frac{50}{15}

=  \frac{31}{15}

= 2 \frac{1}{5}  \: kg

therefore \:  ,  \: 2 \frac{1}{5}  \: kg \: sand \: is \: left \: in \: the \: bag \: .

3 0
3 years ago
If 200g of fat is used for 8 cakes, how much is used for 3 cakes?
Mrrafil [7]
200 divided by 8=25
25 x 3 <span>=75g</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The purchase price of an iPad is $625.00. There is a 15% discount and the tax rate is
vagabundo [1.1K]

Answer:

$573.75

Step-by-step explanation:

625.00x15%=93.75

625.00-93.75=531.25

531.25x8%=42.50

531.25+42.50=573.75

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for 16 ounces of cheese is $3.20. What is the cost for 20 ounces of cheese?
9966 [12]

Answer:

It costs $4 dollars for 20 ounces of cheese.

Step-by-step explanation:

First we find out how many dollars for 1 ounce of cheese.

3.20 ÷ 16 = 0.2

Next we multiply 0.2 by 20.

20 * 0.2 = 4

So, the answer is 4 dollars.

Hope this helps! :)

8 0
3 years ago
What is -18a divided by 6?
OLga [1]
The answer for your exact question is -3x.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Pleas hurry i need this fast whats the other?
    5·2 answers
  • Solve the problem.
    14·1 answer
  • Do anyone know how to solve this? need the answer fast.
    14·1 answer
  • Area models 6437 divide 5
    10·1 answer
  • Determine whether the improper integral converges or diverges, and find the value of each that converges.
    8·1 answer
  • If segment DF is an angle bisector, solve for x
    13·1 answer
  • Find the value of 6.8 +9.2
    10·2 answers
  • HELP!!!TEST NEEDS TO BE TURNED IN AT 11:30!!!!
    13·2 answers
  • What is 2.419 rounded to the nearest one?
    9·2 answers
  • Geometry please help me!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!