1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
10

Devon is trying to find the unit price on a 6

Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
8 0
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
You might be interested in
The answer to this problem
IrinaK [193]

Answer:

Which question are you needing help with?

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Number 20 ASAP ASAP THANK YOU
stira [4]

Answer:

I think its A, Because if you look at the problome A makes sense

6 0
3 years ago
Need help please asap!
erastovalidia [21]

Answer:

40 degrees

Step-by-step explanation:

90 degrees-50 degrees is equal to 90 degrees.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help me with my math
dsp73

If the area is 10 square meters than double that is area of a rectangle with height = 5m and base of 4m because height • base should produce 20m^2.

Hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the surface area of a cylinder with base radius of 3 and height 8?
Darina [25.2K]

Answer:

66π

Step-by-step explanation:

SA= 2πrh+2πr²

SA= 2π x 3 x8 + 2π x 3x3

= 48π + 18π

=66π

hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3x - 5y = 17 y = -7 Solve by substitution.
    12·1 answer
  • How do I solve this complex multi-step equation 2x + (-2 )= 10x - 4 ?
    10·2 answers
  • ______ method consists of the following steps: conceptualize a process or problem to be studied, collect research data, analyze
    6·1 answer
  • Approximately 2,094,800 people took a
    15·1 answer
  • Me ayudan alguien/ can someone help me!!!​
    7·1 answer
  • Helloo! I really need help on this!
    9·2 answers
  • Subtract. 6 2/5 - 3 1/4​
    13·1 answer
  • I need help with my math practice problems
    14·1 answer
  • PLEASEEE HELP NOBODY IS ANSWERING ME RIGHT ALSO I AM USING UP THE LAST OF MY PoiNTS TO ASK THIS QUESTION !!! Determine the verte
    13·2 answers
  • Chau bought 28 pounds of flour for $12.<br> How many dollars did he pay per pound of flour?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!