Answer:
y=-3x+8
Step-by-step explanation:
subtract 6x from each side
then divide 2
Answer:
The cost per pound of bananas is $0.84.
Step-by-step explanation:
The question asks to use the given information to set up a proportion and solve for the missing variable. In this case, we know that the cost of 2 1/4 (or 2.25) bananas is $1.89. Since they are asking for cost per pound, we can set up a ratio (fraction):

Since the cost of bananas is the same regardless of the number of pounds, we can set up a proportion to find the cost for just one (1) pound:
Where 'x' is the cost.
Using cross-multiplication and division we get: 2.25x = 1.89. Next, we use inverse operations to divide both sides by 2.25: 2.25x/2.25 = 1.89/2.25. Solve: x = 0.84 or $0.84 per pound.
Answer:
Standard form:
x + 3/
4
= 0
Factorization:
1/
4
(4x + 3) = 0
Solutions:
x = −3/
4
= −0.75
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
A rectangle has same opposite sides and 4 right angles as property of a rectangle.
The photo frame has different diagonal lengths
It makes opposite sides different, therefore it is not a rectangle
<u>Given angles (x - 20) and (x + 40) are consecutive interior angles which add up to 180°</u>
- x - 20° + x + 40° = 180°
- 2x + 20° = 180°
- 2x = 160°
- x = 80°