1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
3 years ago
11

In a class of 36 girls, 18 play volleyball, 13 play table tennis , 11 play neither sport. determine the number of girls who play

both volleyball and Table tennis ​
Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]3 years ago
7 0
Answer:

5 girls

Explanation:

18+13=31
36-31=5
You might be interested in
Estimate the quotient 9.13 divided by 42
IgorLugansk [536]

Answer:

I would say 2.3 possibly

Plz mark brainliest

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
2 years ago
(3,-4, slope = undefined
Anni [7]



lines with undefined slope are vertical

equation are  in form of x constant

through the points ( 3 , -4)

the line is x=3


4 0
3 years ago
I would like to know the answer of this unit.
olganol [36]

Answer:

(8,-1)

Step-by-step explanation:

(3,-4) +(5,3)

(8,-1)

6 0
2 years ago
A wire 22 cm long has a mass of 374 g. What is the mass of 13 cm of this wire?
taurus [48]

Answer:

<u>2</u><u>2</u><u>1</u><u> </u><u>g</u>

The up pinned pic is of inverse variation typed answer.. If u want word problem type answer here are the steps (EVEN IF THE STEPS ARE DIFFERENT ANSWERS REMAIN SAME)

Step-by-step explanation:

Mass of wire from 22cm = 374g

Mass of wire from 1 cm = 374÷22 = 17g

Mass of wire from 13 cm = 13×17 = <u>2</u><u>2</u><u>1</u><u> </u><u>g</u>

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The table shows values for functions f(x) and g(x) .
    11·1 answer
  • I would like to know what 0.5-0.125q=(q-1)/4 equals out to.
    13·1 answer
  • What is the probability that the sun will not rise Tomorrow plz explain?
    12·1 answer
  • Emily was going to sell all of her stamp collection to buy a video game. After selling half of them she changed her mind. She th
    14·2 answers
  • Please help me before it closes please
    6·1 answer
  • Given a set of data, what steps would you take to identify whether the data showed linear or exponential growth?
    13·2 answers
  • Charlie knows that 3 blocks are needed to make a tower that is 0.5 foot high.
    15·1 answer
  • The natural market sells a 12-ounce jar of peanut butter for $3.96. They also sell bulk peanut butter for $5.50 per pound. The _
    15·1 answer
  • During a test period, an experimental group of 10 vehicles using an 85 percent ethanol-gasoline mixture showed mean CO2 emission
    15·1 answer
  • What are the coordinates of point F?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!