1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
6

If 6 times a certain number is added to 8, the result is 32.. . Which of the following equations could be used to solve the prob

lem?. . . 6x = 32. 6(x + 8) = 32. 6x = 8 + 32. 6x + 8 = 32
Mathematics
2 answers:
laila [671]3 years ago
7 0

Answer:D

Step-by-step explanation:

liberstina [14]3 years ago
4 0
Let x be the certain number and that six time this number may be expressed as 6x. Based on the conditions presented above, the sum of 6x and 8 should be equal to 32. This may be mathematically expressed as,
 
                                     6x + 8 = 32

Therefore, the answer is fourth choice. 

You might be interested in
If you buy stock for $36.20 per share and sell that stock for $37.90 per share, what was your
Mars2501 [29]

Answer:

$1.70 per share

Step-by-step explanation:

37.90-36.20=1.70

3 0
1 year ago
URGENT HELP ME!! <br><br> please no links, thank you&lt;3
Illusion [34]

Answer:

x greater than or equal to 3

x greater than or equal to -8/3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The sum of two consecutive numbers is 71. Find the smallest number in the list
bazaltina [42]
35+36=71
35 is the answer
5 0
4 years ago
The rodriguez family dined at a restaurant. Their bill came up to $119, but they also have to pay a 9% tax and they plan to leav
ladessa [460]

Answer:

The amount is $155.89

Step-by-step explanation:

To find the cost of the meal, find the tax and tip. You can find each by multiplying the amount of the meal by the percentages.

$119 * 9% = 10.71

$119 * 22% = 26.18

Now we can add all three together.

119 + 10.71 + 26.18 = 155.89

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A video store sells used DVDs for $9.65, tax included. About how many could you buy with the $130 you go for selling your textbo
gtnhenbr [62]

answer

13

step my step explanation

hoped this help

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mike has $25.00 to rent paddleboards for himself and a friend for 3 hours. Each paddleboard rental costs $3.75 per hour.use the
    13·1 answer
  • Please Help ASAP
    10·1 answer
  • Which equation is equivalent to 1 5/6 - 2/6 = 1 3/6
    15·1 answer
  • Find the 15th term of the arithmetic sequence.
    6·2 answers
  • I need the answer asap
    11·2 answers
  • Dante surveyed students to see how they feel about a proposal to choose a new school mascot. The frequency table shows the resul
    7·1 answer
  • Does it have a solution?
    12·1 answer
  • In the image shown line n is a transversal cutting parallel lines l and m
    7·1 answer
  • Find the slope of the following points
    8·1 answer
  • Choose what the expressions below best represent within the context of the word problem.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!