Answer:
In the Garden Club the cost will be a fixed fee of $25 and $10 for each rosebush, so if he buys X rosebushes, the total cost will be:
C1(X) = $25 + $10*X
While in the local nursery there is no initial cost, and each rosebush costs $15, so if he buys X rosebushes, the total cost will be:
C2(X) = $15*X
Now, let's find the value of X where C1 and C2 are equal, this is:
$25 + $10*X = $15*X
$25 = $15*X - $10*X = $5*X
X = 25/5 = 5
This means that if he buys 5 rosebushes, he will pay the same amount in both places.
If he buys less than 5 rosebushes, he will pay less in the local nursery (as it has a bigger slope, but no initial fee)
If he buys more than 5 rosebushes, he will pay less in the Garden club (because it has a smaller slope)
Answer:
espero y te sirva hay esta todo lo que necesitas
We can make an equation from this.
Our intial value is 150 for parts, and he works for 52 dollars an hour.
We can define <em /><em>h</em> for hours and <em /><em>c</em> for total cost.
Therefore, we have:
c = 150 + 52h.
We can set this equal to 306 dollars, as that's the given total cost:
306 = 150 + 52h
Subtract 150 from both sides:
52h = 156
Divide both sides by 2:
h = 3
He worked 3 hours.
hope this helped!
4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Answer:
x=-2
Step-by-step explanation:
If x always = -2, it is a straight vertical line which means it is parallel to the y axis