1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
4 years ago
7

How many times does 75 go into 375

Mathematics
1 answer:
Delvig [45]4 years ago
7 0
Would go into 375, 5 times.
You might be interested in
The product of two and a number, divided by five
DENIUS [597]

<em>Question</em><em>:</em><em> </em><em>t</em><em>he product of two and a number, divided by five</em>

<em>Let</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>number</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>'a'</em><em>.</em>

<em>Answer</em><em>:</em><em> </em><em>2</em><em>a</em><em>/</em><em>5</em>

4 0
3 years ago
2/3(4w+9) Please help
vfiekz [6]
Change the y to w the app didnt have the letter w so i just had to choose another letter

8 0
3 years ago
Need help ASAP thks
babunello [35]

Answer: D

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Someone help me please
garri49 [273]

Answer:

  • 42 seats

Step-by-step explanation:

This represents an arithmetic progression with the first term of a = 15 and common difference of d = 3.

<u>The tenth row is the 10th term:</u>

  • aₙ = a + (n - 1)d

<u>The row 10 has:</u>

  • a₁₀ = 15 + 9*3 = 15 + 27 = 42 seats
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution of n/6 = 36​
igor_vitrenko [27]

Answer:

n=216.

Step-by-step explanation:

Very simple problem - we just have to multiply both sides by 6, which will get rid of the 6 on the left.

36 x 6 = 216

8 0
3 years ago
Other questions:
  • There were several sunny days this year before my birthday. Since my birthday, there have been 171717 more sunny days. My birthd
    6·1 answer
  • ​Zeros: -1​, 1​, 8​; ​ degree: 3
    15·1 answer
  • 8. Jordyn bought a $50 cell phone case that was discounted 15%. Taxes were 5%. What was her total
    5·1 answer
  • HELP ASAP WILL GIVE 20 POINTS ANSWER HERE WITH THIS LINK
    15·2 answers
  • Hello I need some help with my last Question pls..
    15·1 answer
  • What does it mean when we refer to Jesus as being a person who proved to be “Counter-Cultural?”
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to<br> 6 OF<br> 5y3<br> (5)<br> Ο Ο<br> 125y3<br> 125y5
    9·1 answer
  • Pls help I’m struggling a lot
    5·2 answers
  • A 6-kilograms<br> bag of potting soil costs $4.08. What is the unit price?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP<br> Find the set A U ∅<br> U={1,2,3,4,5,6}<br> A={3,4,5,6}
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!