Let S represent the cost of a small box, and L represent the cost of a large box.
Matt's sale can be represented by the equation
3S +14L = 203
Ming's sale can be represented by the equation
11S +11L = 220
There are a number of ways to solve a pair of equations. One is to graph them. The graph shows the costs to be ...
The cost of a small box of oranges is $7. The cost of a large box of oranges is $13.
Answer:
Step-by-step explanation:
As given t-1 4/9+4 5/9=3 2/9
t-13/9+41/9=29/9
t=29/9-41/9+13/9
now taking L.C.M
t=(29+13-41)/9
t=(42-41)/9
t=1/9
Answer:
so you need to take them and put them on the 4 quadrants or need to be put on a number line
Step-by-step explanation:
is there any other thing attached to the question?
Answer:
6 dollars
Step-by-step explanation:
Answer:
--- (a)
---- (b)
Step-by-step explanation:
Given
Per ride (r) = $8
Per baseballs (s) = $6
Total = $100
Required
Represent using an equation
If 1 ride is $8.
r rides would be 8r
If 1 baseball is $6
s baseballs would be 6r.
So, total is:

Solving (b):
Value of s when r = 14

Substitute 14 for r


Solve for 6s


Solve for s

