Answer:
Explanation:
1. What is the partial effect of expendA on voteA?
ΔvoteAΔexpendA=β2+β4expendB→0.0382809+−6.63e−6expendB
2. Is the expected sign for b4 obvious?
Yes because the expendB alone is a negative and expendA is a positive leaving B4 to be a negative number .
Answer:
Direct Material Cost
= Cost of hardware + cost of wood
= 42,300 + 121,200
= $163,500
Direct labor
= Wages of Assembly workers + Finishing workers
= 87,400 + 74,100
= $161,500
Manufacturing Overhead
= Depreciation + Factory prop. taxes + Factory rent + Glue + Production Supervisor salary + Utilities for factory + Wages for maintenance workers
= 32,000 + 15,500 + 50,000 + 3,030 + 41,200 + 27,800 + 33,200
= $202,730
Prime Cost
= Direct labor + Direct material
= 161,500 + 163,500
= $325,000
Conversion Cost
= Direct labor + Manufacturing Overhead
= 161,500 + 202,730
= $364,230
Total Period Cost
= Advertising + Sales Manager's salary
= 25,600 + 41,500
= $67,100
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
The factors she could consider when choosing a certificate of deposit is explained below in detail.
Explanation:
A higher principal should/may obtain a greater interest rate.
A longer-term normally receives a greater interest rate, except in the matter of a modified yield curve.
Smaller businesses manage to offer greater interest rates than higher ones.
Individual CD accounts commonly obtain greater interest rates than business CD accounts.
Answer:
$299,280
Explanation:
If the Tolstoys purchased the house they would pay on average $120 per sq ft x 2,900 sq ft = $348,000
If Mr. installs the plumbing and Mrs. Tolstoy decorates the house, they can save 10% (plumbing and installing plumbing fixtures) and 4% (interior decorating) = 14% of the cost
So the Tolstoys can save = $348,000 x 14% = $48,720
the cost of the house = $348,000 - $48,720 = $299,280