1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
7

In its most recent financial statements, Del-Castillo Inc. reported $65 million of net income and $950 million of retained earni

ngs. The previous retained earnings were $937 million. How much in dividends did the firm pay to shareholders during the year? Enter your answer in dollars. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1,200,000.
Business
1 answer:
tatiyna3 years ago
5 0

Answer:

$52,000,000

Explanation:

The computation of the dividend paid to the shareholders during the year is shown below:

As we know that

Ending retained earnings balance = Opening retained earning balance + net profit of the year - dividend paid

$950 million = $937 million + $65 million - dividend paid

$950 million = $1,002 million - dividend paid

So, the dividend paid is

= $1,002 million - $950 million

= $52,000,000

You might be interested in
Consider a model with an interaction between expenditures: voteA 5 b0 1 b1prtystrA 1 b2expendA 1 b3expendB 1 b4expendA#expendB 1
andrew11 [14]

Answer:

Explanation:

1. What is the partial effect of expendA on voteA?

ΔvoteAΔexpendA=β2+β4expendB→0.0382809+−6.63e−6expendB

2. Is the expected sign for b4 obvious?

Yes because the expendB alone is a negative and expendA is a positive leaving B4 to be a negative number .

4 0
3 years ago
Alameda Manufacturing manufactures a variety of wooden picture frames using recycled wood from old barns. Alameda Manufacturing
erica [24]

Answer:

Direct Material Cost

= Cost of hardware + cost of wood

= 42,300 + 121,200

= $‭163,500‬

Direct labor

= Wages of Assembly workers + Finishing workers

= 87,400 + 74,100

= $‭161,500‬

Manufacturing Overhead

= Depreciation + Factory prop. taxes + Factory rent + Glue + Production Supervisor salary + Utilities for factory + Wages for maintenance workers

= 32,000 + 15,500 + 50,000 + 3,030 + 41,200 + 27,800 + 33,200

= $‭202,730‬

Prime Cost

= Direct labor + Direct material

= 161,500 + 163,500

= $‭325,000‬

Conversion Cost

= Direct labor + Manufacturing Overhead

= 161,500 + 202,730

= $‭364,230‬

Total Period Cost

= Advertising + Sales Manager's salary

= 25,600 + 41,500

= $‭67,100‬

8 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
4 years ago
Norma is considering buying a certificate of deposit with the $500 she has in a regular savings account. Explain to her what fac
Molodets [167]

Answer:

The factors she could consider when choosing a certificate of deposit is explained below in detail.

Explanation:

A higher principal should/may obtain a greater interest rate.

A longer-term normally receives a greater interest rate, except in the matter of a modified yield curve.

Smaller businesses manage to offer greater interest rates than higher ones.

Individual CD accounts commonly obtain greater interest rates than business CD accounts.

4 0
3 years ago
Mrs. Tolstoy and her husband, Serge, are planning their dream house. The lot for the house sits high on a hill with a beautiful
sergeinik [125]

Answer:

$299,280

Explanation:

If the Tolstoys purchased the house they would pay on average $120 per sq ft x 2,900 sq ft = $348,000

If Mr. installs the plumbing and Mrs. Tolstoy decorates the house, they can save 10% (plumbing and installing plumbing fixtures) and 4% (interior decorating) = 14% of the cost

So the Tolstoys can save = $348,000 x 14% = $48,720

the cost of the house = $348,000 - $48,720 = $299,280

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 13. Describe at least three other investments you want to make with your income either now or someday in the future. Explain why
    12·2 answers
  • Your factory has been offered a contract to produce a part for a new printer. The contract would last for three​ years, and your
    15·1 answer
  • The particular market segment your company is trying to sell your products or services to is your _________.
    14·1 answer
  • _______ is part of the new social contract for employees.
    6·1 answer
  • 3M's Cubitron II, described as "an industrial abrasive that cuts faster, lasts longer, sharpens itself, and requires less elbow
    12·1 answer
  • What can you say when you want to contact people for sponsorship
    10·2 answers
  • A way to build good credit is
    14·2 answers
  • A numerical measure of your creditworthiness is your credit ___.
    14·1 answer
  • How can a reduction in taxation be used to influence aggregate demand​
    12·1 answer
  • 5. Now create your production possibilities curve, based on the information in the table you just filled out. Use the chart show
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!