1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
3 years ago
5

Last year, there were 380 students at woodland middle school. This year the student population will increase by 5percent. What w

ill be the schools increased student population
Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
6 0
380(1+.05)^1
=380(1.05)
=399
You might be interested in
What is the solution to this system of equations?
xeze [42]
(-8,-5) is the answer in coordinate pairs
4 0
2 years ago
Solve for x:<br> 2x+4=16
olasank [31]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

2x+4=16

2x=12

x=6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with math could anyone help
Monica [59]
2. A. Use long division with the terms to find this answer. 
3 0
2 years ago
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
Ne4ueva [31]
6/4.5 = 1.33 All you need to do is 6 divided by 4.5
3 0
2 years ago
HELLLLLLLLLLLP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE HELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLP
Radda [10]
36 pints of green paint.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you help me please ❤️✨
    9·1 answer
  • Help? ill give 10 points.
    11·1 answer
  • A pack of pencils is on sale at Office Pro for $2.96. You
    5·2 answers
  • The question id above in the picture​
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!<br><br><br><br><br>this stuff is.. horrible.​
    15·1 answer
  • A rectangle has vertices A(1, 6), B(6, 6), C(6, 3) and D(1, 3). What is the "Area" of the rectangle?
    6·2 answers
  • This question has 2 parts. Please explain everything you did in order to answer the second question!
    7·1 answer
  • Help i have to turn this in 3 min someone????​
    6·1 answer
  • 7. The owner of an ice cream stand needs to order wafle cones and sugar cones. There is
    11·1 answer
  • the ratio of boys to girls in the grade 3 classes at domino primary school is 3:5 . if there are 280 grade 3 learners, how many
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!