1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
9

Find the value of 15 - 8 ÷ 2.

Mathematics
2 answers:
Mamont248 [21]3 years ago
5 0

8÷2= 4

15-4= 11

  1. First you divide 8 by 2.
  2. The you subtract 15 minus 4 and the answer will be 11.
ZanzabumX [31]3 years ago
3 0

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

15-8=7 then, 7÷2=3.5

Hope I helped :)

You might be interested in
Follow the process of completing the square to solve x2 - 10x + 8 = 0.
11111nata11111 [884]
Don’t listen to any link scams
4 0
2 years ago
HELPPPP PLASSSSSSSS
meriva

Answer:

$0.30 per ounce for the small popcorn

Step-by-step explanation:

Divide 4.5 (price) by 15 (oz) to get the unit price.

Have a nice day!!!

7 0
2 years ago
A diver ia at 32 feet below sea and descends 6.1 feet what is his position
expeople1 [14]
38.1 feet below sea.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me on this, i’m way too tired to deal with this.
vivado [14]
The answer is 10 days passing time for every kitten saved. Your would divide the total number of days by the five friends to get 100 days for every friend, then you would evenly divide the 50 kittens to each of the friends' allotted times (100 days) which end up with 10 kittens for every hundred days. Divide the 100 days by the 10 allotted kittens to get one kitten for every 10 days.
7 0
3 years ago
Ivan has just opened a small coffee shop. He paid a copy store $0.10 per copy to make 1,428 copies of the flyer to announce the
joja [24]
Each friend gets $25.50 for only distributing the flyers but, they all have $10.20 worth of copies printed each so, if you want to find out the total amount of money he is really wasting on one friend including the copy money it is $35.70
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Does anyone know -6/7+6/21
    10·1 answer
  • Father cn go in 8 1/2 an hour.if he travel an average speed of 15 kilometer an hour?
    12·1 answer
  • a bread recipe calls for ⅓ cup of butter you want to make ½ of a batch. how much butter do you need?​
    12·1 answer
  • Judi's father is 6 feet tall. how many inches is 6 feet tall
    7·1 answer
  • Please Help Me Im timed
    6·1 answer
  • Mia wrote an equation to approximate the total number of calories in the strawberries she was eating. She used the equation y =
    8·2 answers
  • 6. What is the 10th term of the geometric sequence -20, -10,-5, ... ?​
    7·1 answer
  • A two wheeler covers a distance of 55.3 km in one liter of petrol. How much distance will it cover in 10 liters of petrol?
    8·1 answer
  • Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18
    13·1 answer
  • Help ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!