1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
6

At a large automobile dealership, you take a random sample of 35 cars and determine that the average cost is $34,330. Which stat

ement is true? A) You conclude that the price of all cars on the dealership's lot is exactly $34,330. B) You conclude that more than half of the cars on the dealership's lot cost less than $34,330. C) You conclude that less than half of the cars on the dealership's lot cost more than $34,330. D) You conclude that the average price of all cars on the dealership's lot is close to $34,330.
Mathematics
2 answers:
viva [34]3 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Lina20 [59]3 years ago
3 0
C) you conclude that less than half of the cars on the dealership’s lot cost more than$34,330
You might be interested in
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!! MUCH APPRECIATED!!
Salsk061 [2.6K]

The equation that's illustrated simply depicts an investment as it shows the principal, and interest rate.

<h3>What is an investment?</h3>

It should be noted that an investment simply means a dedication of an asset in order to increase the value over a period of time.

In this case, the equation that's illustrated simply depicts an investment as it shows the principal, and interest rate. To calculate the investment, the time, amount and rate will be considered.

Learn more about investment on:

brainly.com/question/25300925

#SPJ1

3 0
1 year ago
What is the value of a in the equation −14a−5=−12?
-BARSIC- [3]
-14a-5=-12
+5 +5
-14a=-7
Divide -7 by -14a
a=2
7 0
2 years ago
missy bought 4 bags of chocolates. each bag had 8 pieces of chocolate in it . after her kids ate 6 of the chocolate missy packed
Novay_Z [31]

Answer:

There will be 2 numbers of individual bags of chocolates left with Missy.

Step-by-step explanation:

Missy bought 4 bags of chocolates and there are 8 pieces of chocolates in each bag.

Therefore, there was a total (4× 8) = 32 chocolates.

Now, her kids ate 6 of the chocolates.

So, there remains (32 - 6) = 26 chocolates left.

If Missy packed the remaining chocolates into individual bags with 13 chocolates in each bag, then there will be \frac{26}{13} =2 numbers of individual bags of chocolates left with Missy. (Answer)

5 0
3 years ago
I need this answer asap! Thanks, See attached image bellow. <br> 40+ points!
Wewaii [24]

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does point A represent on the graph?
OverLord2011 [107]

Answer:

Do you have a picture

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 15 yards to 19 yards
    14·1 answer
  • ***please help***
    6·2 answers
  • Number 11. It's solving equations containing parentheses and having the variable in both sides.
    10·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the<br> equation?<br> y+1=3(x – 4)
    11·1 answer
  • What is the length of the line?
    7·2 answers
  • Ra'Shaela is going to the store to buy candy. She has $3.45 in dimes and
    6·1 answer
  • !!!!!!
    5·1 answer
  • There are 9 computers and 72 students.what is the unit rate of students to computers
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to (x^2-2x)(3x^2+4x-7)?
    5·1 answer
  • Month
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!