Answer:
c. $229
Explanation:
To compute the total absorption cost per unit we do the following,
Absorption of fixed costs = Fixed costs / units produced
Absorption cost = 200,000 / 4000 = $50/unit
Total cost of each individual unit = 99 + 55 + 25 + 50 = $229
This includes direct material, direct labor, manufacturing overhead and the fixed absorption cost.
With absorption costing we take all the goods produced in a period as denominator for the Fixed costs.
Hope that helps.
Answer:
equal is the correct answer.
Explanation:
Incremental revenue is often compared to production costs. The stained tables can be sold for $178,000.
<h3>
What is incremental revenue?</h3>
Incremental revenue is the profit that a business earns through rising sales.
It can be used to determine the additional revenue generated by a particular product, investment, or direct sale from a marketing campaign when sales value has grown.
As per the information,
the tables could be sold for $442,000 and after additional processing the tables can be sold for $620,000. The incremental revenue is equal to $620,000 - $442,000 = $178,000
Therefore,The stained tables can be sold for $178,000.
Learn more about incremental revenue here:
brainly.com/question/1446002
#SPJ1
Answer:
Sales quantity for A = $17,977
Sales quantity for B = $18,539
Sales quantity for C = $18,876
Explanation:
Given that
Monthly profit = $11,000
Fixed cost A = $5,000
Fixed cost B = $5,500
Fixed cost c = $5,800
The computation of given question is below:-
Every Sandwich Profit
= $2.65 - $1.76
= $0.89
Sales quantity = (Profit + Fixed cost) ÷ Profit per unit
Sales quantity for A = ($11,000 + $5,000) ÷ $0.89
= $17,977
Sales quantity for B = ($11,000 + $5,500) ÷ $0.89
= $18,539
Sales quantity for C = ($11,000 + $5,800) ÷ $0.89
= $18,876
<span>machine. She uses a simulative approach to increase the effectiveness and efficiency. If Kelly is at the output stage of the process, then she is identifying the inputs utilized in the process for measuring the productivity.</span>