1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
3 years ago
8

I need help on this question

Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]3 years ago
8 0

certificate of deposit

You might be interested in
urgent!!!! house has 30 windows. kids playing outside the house 40% of the windows. how many windows are broken?​
svetlana [45]

Answer:

12 windows

Step-by-step explanation:

Number of windows broken = 40% of 30

                                               = \frac{40}{100}*30\\\\= 4 * 3\\\\= 12

3 0
3 years ago
The normal price of a pair of sneakers is $200. This week the pair of sneakers were on sale for only $150. By what percent did t
Eddi Din [679]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

50 is 25% of 200, the price went down by $50

brainliest???

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
for the past five months kaias gift shop had these profits or losses $120, $85, -$35 and 40$ what was her average profit or loss
Montano1993 [528]
Average amount is 52.5
7 0
2 years ago
It takes Kevin 15 minutes to drive 52 miles.
Kaylis [27]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Which of the following data sets has a range of 40?
jeka94

Answer:

The second answer - 40, 10, 20, 50

Step-by-step explanation:

Range is the difference between the largest and smallest number in a data set. The biggest and smallest numbers in the data set are 50 and 10, respectively. 50 - 10 = 40.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A salami is 2 3/5 inches long. The salami is cut into 1/8 inch thick slices.
    10·2 answers
  • Which is steeper: a road with a 12% grade or a road with a pitch of 1 in 8?
    6·1 answer
  • Tom took a trip of 1,300 miles. He traveled by train at 50 miles an hour and the same number of hours by plane at 275 mph. How m
    15·1 answer
  • The union of sets P = {1, 2, 3, 4, 5, 6} Q = {4, 5, 6, 7, 8, 9} is given by which of the following?
    7·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! WILL MARK BRSINLIEST
    13·2 answers
  • A lava lamp is an example of which type of heat transfer?
    10·2 answers
  • Jack collected 18 ten-dollar bills while selling tickets for a show. He gave 1/6of the bills to the theater and kept the rest. H
    10·2 answers
  • Need help! Need Urgent
    5·1 answer
  • Yuto has a bag containing 3 red marbles, 5 blue marbles, 2 green marbles, and 8 yellow marbles. Rin reaches into the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!