1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
13

What does the expression l+w+l+w represent

Mathematics
2 answers:
gregori [183]3 years ago
8 0
This represents length + width + length + width. This is the perimeter formula for a rectangle of the measure around a rectangle. I hope this helps!
jenyasd209 [6]3 years ago
7 0
Perimeter of a rectangle
You might be interested in
Pls help it is due today
tino4ka555 [31]

Answer:

25 salads

Step-by-step explanation:

20% is 1/5 of the circle. there were 5 salads sold in that category. 5x5=25.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rearrange the equation so U is the independent variable. 4u+8w=−3u+2w
Basile [38]

Answer:

u=-\frac{6}{7} w

Step-by-step explanation:

4u+8w=-3u+2w

Add 3u and -8w on both sides.

4u+3u=2w-8w

Add or subtract like terms.

7u=-6w

Divide 7 on both sides.

7u/7=-6w/7

u=-\frac{6}{7} w

u  is the independent variable now.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST​ HELP ASAP
Ksivusya [100]

Answer:

1, 2, 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU HELP ME
Nady [450]
The answer to your question is 1 and 1/2
4 0
2 years ago
Anyone ...Pls solve
expeople1 [14]
Given:
- Bought n items of product A at 1/5 rs each
- bought n items of product B at 1/4 rs each
He mixed the two items and sold each at 2/9 rs each.
He lost 3 rs in the above batch of articles.

Solution:
revenue = 2n* (2/9) rs = 4n/9 rs
cost = n/5+n/4 rs = n(1/5+1/4)
Profit = revenue-cost = 4n/9-n(1/5+1/4) = -3 rs

Solve for n
4n/9-n(1/5+1/4) = -3 
factor out n
n(4/9-1/5-1/4)=-3
n(80-36-45)/180=-3
-n/180=-3
n=3*180=540

Total number of products bought
= n+n = 540+540 = 1080
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2. A toy store worker packed two boxes of identical dolls and plush toys for shipping in boxes that weigh 1 oz when empty. One b
    9·2 answers
  • Mason is growing tomatoes in his garden this year. Ever 1.5 ft of stalk yields about 3.4 pounds of tomatoes. He has four plants
    10·1 answer
  • What is the exact area of a circle with radius 5?
    8·2 answers
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Solve for x.<br> x² = 36<br> A)+36<br> B)+6<br> C)+3<br> D)36
    15·1 answer
  • Whats is 1 - 1 =<br><br> it is 1 (:
    7·2 answers
  • Find and x and y <br> PLEASE HELP
    11·1 answer
  • What is the word that means the result of a transformation ?
    10·1 answer
  • It took 3.5 hours for an airplane traveling at a constant speed of 550 miles per hour to reach its destination. What distance di
    6·1 answer
  • A.22<br> B.183<br> C.246<br> D.213
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!