1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
3 years ago
15

Whippet Bus Lines uses the units-of-activity method in depreciating its buses. One bus was purchased on January 1, 2017, at a co

st of $101,000. Over its 4-year useful life, the bus is expected to be driven 186,000 miles. Salvage value is expected to be $8,000.
Business
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
6 0

Answer:

Whippet Bus lines should depreciate the bus $0.50 for every mile driven.

Explanation:

To determine the amount of money that Whippet Bus should depreciate for every mile driven, we first must find the total depreciable value of the bus:

depreciable value = purchase cost - salvage value = $101,000 - $8,000 = $93,000

Now we divide the depreciable value by the expected useful life of the bus measured in miles:

cost per unit of activity = $93,000 / 186,000 miles = $0.50 per mile

You might be interested in
Nlg gers number yes 34 to yes
allsm [11]

Answer:

Umm what are u trying to get 34 to

8 0
3 years ago
An industry comprised of a very large number of sellers producing a standardized product is known as:
mash [69]

Answer:

The appropriate response is "Pure competition".

Explanation:

  • Pure competition seems to be an economically efficient circumstance where there is already a massive quantity of international customers and retailers as well as the manufacturer would be ready for deployment.
  • Even though both a significant quantity of products as well as extremely similar or defined consumer items seem to be characteristics of pure competition.
5 0
2 years ago
Hello, please help me with this paper, I understand it's long and requires a lot of work, but all the help is appreciated! Thank
arsen [322]

Answer:

use prezi

Explanation:

8 0
2 years ago
Ma Barker Company has a job-order costing system and uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply man
Sophie [7]

Answer:

Job 334 total cost:    $  8,400

Unit cost: 8,400 / 200 = $  42

Explanation:

Total cost: Material + Labor + Overhead

Material: 5,000

Labor:     2,400

<u></u>

<u>Overhead:</u>

\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate

We distribute the expected cost over the expected base:

expected cost: 100,000

cost driver: 40,000 labor hours

cost per hour: 100,000 / 40,000 = <u>2.5 predetermined overhead</u>

Now we multiply this rate by the hours of the job to know Applied Overhead:

job labor hours x overhead rate:

Job #334 had 2,400 labor cost / $6 rate per hour = 400 hours

400 x 2.5 = 1,000

Total cost: 5,000 + 2,400 + 1,000 = 8,400

7 0
3 years ago
George wants to increase the number of visits to his insurance firm's website, which specializes in rental insurance for college
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

E

Explanation:

In this question, we are to give an answer about which of the listed options would give George the optimal service for the action which he seeks to execute.

Checking the requirements of what he is trying to do, we will notice that there are some key words that are very important that he is trying to target. Now, to bring his idea into fruition, Google AdWords would provide him with the needed help.

This is because Google AdWords would look specifically at indexes using those two key words he wants to use to provide him with the results that he seeks.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Manila Water, the provider of the water and sewerage services in the capital of the Philippines has purchased the government-own
    11·1 answer
  • Does anyone know how much smart boards are?
    10·2 answers
  • On December 31, 2020, Grand Company had $1,232,000 of short-term debt in the form of notes payable due February 2, 2021. On Janu
    13·1 answer
  • Interview Example:
    10·1 answer
  • Which of the following transactions would cause a decrease in both assets and stockholders' equity? A) Paying advertising for th
    8·1 answer
  • When should you open a credit card account
    11·1 answer
  • Matching is:________.
    6·1 answer
  • Embryological studies suggest that the most ancient chordates were related to the ancestors of: a. birds b. dinosaurs c. mollusk
    7·1 answer
  • Sheffield Company has the following production data for March: no beginning work in process, units started and completed 30,500,
    14·1 answer
  • atkins company collected $1,750 as payment for the amount owed by a customer from services provided the prior month on credit. h
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!