1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
3 years ago
15

Whippet Bus Lines uses the units-of-activity method in depreciating its buses. One bus was purchased on January 1, 2017, at a co

st of $101,000. Over its 4-year useful life, the bus is expected to be driven 186,000 miles. Salvage value is expected to be $8,000.
Business
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
6 0

Answer:

Whippet Bus lines should depreciate the bus $0.50 for every mile driven.

Explanation:

To determine the amount of money that Whippet Bus should depreciate for every mile driven, we first must find the total depreciable value of the bus:

depreciable value = purchase cost - salvage value = $101,000 - $8,000 = $93,000

Now we divide the depreciable value by the expected useful life of the bus measured in miles:

cost per unit of activity = $93,000 / 186,000 miles = $0.50 per mile

You might be interested in
''what type of goods includes raw materials used to produce other products?''
Ulleksa [173]
Industrial goods are type of goods that includes raw materials used to produce other products. They are physical items used by companies to produce other products. Derived demand is the consumer demand for consumer goods. On this  derived demand is based the d<span>emand for </span>industrial goods.

5 0
2 years ago
Scientists who have a financial stake in a company are now required to state that when they do research. this is an example of
Ronch [10]
This is an example of ethics in science
5 0
3 years ago
What is the difference between asset management and wealth management
ladessa [460]

Answer:

here is ur answer

Explanation:

wealth management comes down to what services you need. Asset management is about choosing and managing investments. Wealth management, on the other hand, looks more broadly at a person's financial life and portfolio. Some financial advisors do both, allowing you to hire just one person for the job.

8 0
2 years ago
The firm receives an average of $20,000 in checks per day. The weighted average delay in clearing the checks received is 3 days.
katrin [286]

Answer:

<u>$26000</u>

Explanation:

from the question;

check per day; 20000

delay: 3 days

checks to pay suppliers; 17000

clearing time 2 days

<u>we first calculate collection flaot:</u>

collection flaot = average amount of check x outstanding days

= 20000 x 3

= 60000

now we have to calculate <u>disbursements float:</u>

average amount of check x days to clear

= 17000 x 2

= 34000

with these two values we can get the net float

= collection flaot - disbursements float

= 60000 - 34000

= <u>$26000</u>

5 0
3 years ago
The Income Statement is also known as the company's financial condition at a specific point in time. A : True B : False
sukhopar [10]

Answer:

A : True

Explanation:

  • The income statement is also called as a profit and a loss statement and is called a revenue statement and is transformed into the net income and the net profits and is to show the managers and the investor whether the company is making a profit and represent over a period of time.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Peanuts are an input in the production of peanut butter. If a decrease in the supply of peanuts increases the price of peanuts,
    11·2 answers
  • On July 1, 2020, Crocus obtained a $90 million construction loan with a 6% interest rate. The loan was outstanding through the e
    11·1 answer
  • Each pound of American blend coffee requires 12 ounces of Colombian beans and 4 ounces of Dominican beans, while a pound of Brit
    6·1 answer
  • Bountiful Water Services had net income for the month of October of $ 40 comma 400. Assets as of the beginning and end of the mo
    5·1 answer
  • 2. Which of the following statements about money are correct?
    10·2 answers
  • What is customer relationship?
    6·1 answer
  • Hollister Company amended its defined benefit pension plan at the beginning of 2020 and recognized prior service cost of $1,700,
    13·1 answer
  • It is April 2018 and Mark is a novice investor who wants to decide between purchasing shares in EagleCorp or Myna Bird Inc. In f
    15·1 answer
  • According to the standard cost card, each helmet should require 0.52 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram. Requ
    11·1 answer
  • A company produces and sells 6,400 recliners each year. Each production run has a fixed cost of $400 and an additional cost of $
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!