1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
3 years ago
15

Whippet Bus Lines uses the units-of-activity method in depreciating its buses. One bus was purchased on January 1, 2017, at a co

st of $101,000. Over its 4-year useful life, the bus is expected to be driven 186,000 miles. Salvage value is expected to be $8,000.
Business
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
6 0

Answer:

Whippet Bus lines should depreciate the bus $0.50 for every mile driven.

Explanation:

To determine the amount of money that Whippet Bus should depreciate for every mile driven, we first must find the total depreciable value of the bus:

depreciable value = purchase cost - salvage value = $101,000 - $8,000 = $93,000

Now we divide the depreciable value by the expected useful life of the bus measured in miles:

cost per unit of activity = $93,000 / 186,000 miles = $0.50 per mile

You might be interested in
Tidy Limited purchased a new van on January 1, 2018. The van cost $40,000. It has an estimated life of ten years and the estimat
forsale [732]

Answer:

$33,600

Explanation:

The computation is shown below:

But first we have to determined the following things

Depreciation rate

= 1 ÷ useful life

= 1 ÷ 10

= 0.1

It is double-declining so the rate is also double i.e. 0.20

Now in the first year, the depreciation expense is

= $40,000 × 0.20

= $8,000

Now in the second year, the depreciation is

= ($40,000 - $8,000) × 0.20

= $25,600

So, the accumulated depreciation at the end of 2019 is

= $8,000 + $25,600

= $33,600

Here the residual value is not relevant. hence, ignored it

6 0
3 years ago
Grace Owen formed a corporation with three of her friends for purposes of operating a catering company. Grace used her own check
andrezito [222]

Answer:

Grace is incorrect because of the veil and alter ego theory

Explanation:

In this scenario Grace formed a corporation along with her three friends. As a result of catering services offered guest became ill and sued Grace and the other owners for damages.

According to the alter egos theory personal liability can be invoked on the owners of a corporation or its limited liability members.

Alter ego theory is used to penetrate the corporate veil that protects shareholders. Personal liability can be assigned on the business owner as it is in this case against Grace and the other owners.

7 0
2 years ago
A tax on real estate or personal property
ollegr [7]
A tax in real state.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have $12,500 you want to invest for the next 30 years. You are offered an investment plan that will pay you 7 percent per ye
lubasha [3.4K]

Answer:

Balance after 30 years = $151,018.50

Explanation:

In order to calculate this, we will calculate the future value on an amount invested, gaining interest over the years of investment, and this is given by:

FV = PV (1 + r)^{t}

where:

FV = future value

PV = present value

r = interest rate

t = time in years.

Hence the future value is calculated as follows:

1. For the first 10 years at 7% interest:

7% interest = 7/100 = 0.07

FV = 12,500 (1 + 0.07)^{10}

FV = 12,500 (1.07)^{10}\\FV = 12,500 * 1.967 = 24,589.392

2. For the last 20 years at 9.5%(0.095) interest:

Note that for the remaining 20 years, the present value (PV) used = 24,589.392, as ending balance after the first 10 years

FV = 24,589.392 (1 + 0.095)^{20}

FV = 24,589.392 (1.095)^{20}\\FV= 24,589.392 * 6.1416\\FV = 151,018.496

Total Future value earned = $151,018.50

5 0
2 years ago
purchased a new piece of equipment for its research lab on January 1, 2015 for $45,200. The equipment is expected to have a usef
Murljashka [212]

Answer:

The gain recognized on the equipment is $6,550

Explanation:

A straight-line depreciation method distributes depreciation costs evenly throughout the useful life of the equipment, and depreciation per year using this method is calculated thus:

Depreciation per year = (Cost of equipment - salvage value) ÷ useful life

= (45,200 - 6,100) ÷ 4 = 39,100 ÷ 4 = $9,775

This means that each year, the machine depreciates by a value of $9,775.

Next, we are given that the machine was sold for $32,200 after two years, to determine if a profit or loss was made, we will calculate the expected residual value after two years, and find the difference between this value and the selling price. The residual value is calculated thus:

Residual value = Cost of equipment - (depreciation per year × number of years used)

Residual value = 45,200 - ( 9,775 × 2 )

Residual value = 45,200 - 19,550 = $25,650

Difference between residual value and selling price = 32,200 - 25,650 = $6,550 (profit was made since the selling price was higher than the value of the equipment)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A quality analyst wants to construct a sample mean chart for controlling a packaging process. He knows from past experience that
    12·1 answer
  • Temporary workers—often called temps—may not be subject to the contractual obligations or general policies that govern other emp
    9·1 answer
  • The accounting book or computer program where each day's transactions are first recorded is called a:
    15·1 answer
  • E7.5 (LO 2) (Recording Sales Gross and Net) On June 3, Arnold Company sold to Chester Company merchandise having a sale price of
    7·1 answer
  • Closing entries and a post-closing trial balance are steps in the accounting cycle that occurA :  quarterly. B :  monthly. C : 
    14·1 answer
  • Some economists say that economic growth involves a​ trade-off between current generations and future generations. If a current
    8·1 answer
  • For each level of output, calculate the variable cost (VC). For each level of output except zero output, calculate the average v
    11·1 answer
  • A company that sends email advertising messages to millions of individuals without their permission violates?
    6·2 answers
  • An economic term for any person who uses goods or services. Sometimes a consumer buys a good or service. Sometimes, the goods or
    12·1 answer
  • 1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!