1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
2 years ago
15

Find the equation of a line perpendicular to y - 3x = – 8 that passes through the point

Mathematics
1 answer:
kenny6666 [7]2 years ago
7 0
Y - 3x = -8
y = 3x - 8...slope here is 3. A perpendicular line will have a negative reciprocal slope. All that means is " flip " the slope and change the sign. So the slope we need is -1/3.

y = mx + b
slope(m) = -1/3
(3,2)...x = 3 and y = 2
now we sub and find b, the y int
2 = -1/3(3) + b
2 = -1 + b
2 + 1 = b
3 = b

so ur perpendicular equation is : y = -1/3x + 3


You might be interested in
Find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br>$360 for 13 ft2 ​
lidiya [134]

what

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What’s the equation ? (2,-2) ( 4,1)
oksano4ka [1.4K]

Answer:

y = 3 2x − 5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the answer for 2(a+b)=
Rainbow [258]
<h3>It is equivalent to 2a+2b</h3>

We use the distributive property.

Multiply the outer term 2 by each term inside ('a' and b)

2 times a = 2a

2 times b = 2b

We add those results to get 2a+2b. We cannot combine these terms as they are not like terms.

8 0
3 years ago
I need help on this and please explain why is that the answer thank you -Alexa :)
Rzqust [24]
First, you need to find the total amount they discounted.

3.66 X 3= $10.97

Since they took off that much, you need to add that to the total cost, which was 62. 31

62.31 + 10.97= $73.29

Finally, to find how much each individual shirt cost, you divided it by 3.

73.29 / 3= $24. 43

The answer is C

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The area of the square is 144 square inches. What is the area of the circle, to the nearest square inch? Use 3. 14 for
Ainat [17]
C because 3.14 times 144 = 452.16
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Leila bought 3 bananas, which weighed a total of 3/4 of a pound. If each banana weighed the same amount, what is the weight of e
    11·2 answers
  • If a line intersects two sides of a triangle, then it forms a triangle that is similar to the given triangle. always sometimes n
    14·2 answers
  • DEF is a right traingle if the three sides are 24 40 and 17
    7·1 answer
  • *will give brainliest* Check all that apply
    7·2 answers
  • An architect is designing a deck. It will
    9·1 answer
  • Click for the question !!!!
    5·1 answer
  • Math question problem​
    9·1 answer
  • In ANOP, NP is extended through point P to point Q,
    14·1 answer
  • Im so confused can someone help please
    12·1 answer
  • Write in word form: 5,278.081
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!