1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
3 years ago
15

True or false cause I honestly forgot

Mathematics
2 answers:
fenix001 [56]3 years ago
7 0

Answer:

false

Step-by-step explanation:

5 cant be put into 2

g100num [7]3 years ago
3 0

Answer:

not a function

Step-by-step explanation:

Since one input goes to two different outputs, this is not a one to one correspondence, then this is not a function

You might be interested in
Which two values of x are roots of the polynomial below? x^2-3x+5
Gemiola [76]

Given:

Polynomial x^2-3x+5

To find:

The values of x.

Solution:

x^2-3x+5=0

Quadratic equation formula:

$x=\frac{-b \pm \sqrt{b^{2}-4 a c}}{2 a}

Here a=1, b=-3, c=5.

Substitute the values in the formula, we get

$x=\frac{-(-3) \pm \sqrt{(-3)^{2}-4 \cdot 1 \cdot 5}}{2 \cdot 1}

$x=\frac{3 \pm \sqrt{9-20}}{2}

$x=\frac{3 \pm \sqrt{-11}}{2}

$x=\frac{3 - \sqrt{-11}}{2} \ \text{and} \ x=\frac{3 + \sqrt{-11}}{2}

Option E and option F are the roots of the polynomial.

The values of x are x=\frac{3 - \sqrt{-11}}{2} \ \text{and} \ x=\frac{3 + \sqrt{-11}}{2}.

7 0
3 years ago
The graph shows the relationship between the number of pounds of pears purchase and the total cost of the pears.
Katarina [22]
The answer is $1.75 because that’s what the graph shows per pound of pears
6 0
3 years ago
Two boys decided to buy a computer. The second boy had 5/6 of the money the first had. The first boy had 7/8 of the price of the
UNO [17]

Answer:

The price of the computer is $1,152

Step-by-step explanation:

Let the price of the computer be $x

The first boy boy had 7/8 of this amount, the amount he has is thus 7/8 × $x = 7x/8

The second boy had 5/6 of what the first boy had. The amount of money he has is thus 5/6 × 7x/8 = 35x/48

Now, the addition of what they have is $696 more than what they need to pay. This amount is x+ 696

Mathematically, this can be represented as;

7x/8 + 35x/48 = x + 696

(42x + 35x)/48 = (x + 696)

77x/48 = (x + 696)

77x = 48(x + 696)

77x = 48x + 33408

77x - 48x = 33408

29x = 33, 408

x = 33,408/29

x = $1,152

7 0
3 years ago
I’ll give brainliest please help asap :D
USPshnik [31]
<h3>Answer:</h3><h3> C</h3><h3 /><h3>Step-by-step explanation:</h3><h3>It is C.</h3>

Thanks!

:)

Hope i helped

4 0
3 years ago
The school band collected $2,892 for 480 tickets sold to their spring concert. Adult tickets were $8 each and student tickets we
kakasveta [241]
A + s = 480......s = 480 - a
8a + 5s = 2892

8a + 5(480 - a) = 2892
8a + 2400 - 5a = 2892
8a - 5a = 2892 - 2400
3a = 492
a = 492/3
a = 164 <=== there were 164 adult tickets sold
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you find the difference between median and mean
    10·1 answer
  • Suatu jenis roti memerlukan 150 gram tepung dan 50 gram mentega. Roti jenis lain memerlukan 75 gram tepung dan 75 gram mentega,
    6·2 answers
  • A real estate company is interested in testing whether the mean time that families in Gotham have been living in their current h
    8·1 answer
  • What can you divide 1,063 by to get to 10?
    6·1 answer
  • What is the only natural lake in Texas?
    5·2 answers
  • The average amount of money spent by a person who attended a local sporting event in 2000 was $8.00, of which 75% was the ticket
    11·2 answers
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book $40, what is the unit rate for cost per copy? How much would it cost her to buy 18 co
    14·2 answers
  • I need help with this
    6·1 answer
  • Calculate the slope of the line.Please help and explain
    10·1 answer
  • Please help. I hope u r all safe. Please help thanks so much.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!