1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
10

What are the three cues to remember for dribbling with mature form in basketball?

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
7 0

Answer:

Thee three cues are

1. Control the ball with he finger-pads

2. Always dribble at waist level

3. One's eyes should be up to see the team members and defenders while dribbling

Step-by-step explanation:

To dribble a basketball requires, keeping one's head up to see the on going game around. Endeavor to shield defenders from the ball with the aid of the non dribbling arm and body

When bouncing the ball, keep it low, and extend the arms and snap the wrists, while controlling the ball with your fingers rather than the palm

The three cues are

1. Handle the ball with the finger pads, not with the  palm of the hands nor with the fingertips

2. Dribbling should be done only at the waist level  

3. When dribbling a ball, one should keep his eyes up to see the game ongoing.

You might be interested in
PLS HELP WILL GIVE BRAINLY!!
cricket20 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

1 milli liter = 0.135 grams

182.8 ml = 0.135 * 182.8 = 24.678 grams

7 0
3 years ago
Adult tickets to a basketball game cost $5. Student tickets cost $1. A total of $2,699 was collected on the sale of 1,179 ticket
lana66690 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

The Answer 3182121

4 0
3 years ago
LOOK A PICTURE HURRY PLS LIKE RIGHT NOW
Tems11 [23]

Answeri think it’s 96 or 84 I’m. It sure I had this like 3 years ago

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Ryan went to the store to buy a CD. The CD was on sale for 10% off. If Ryan paid $13.50 for the CD, what was the original price
nydimaria [60]
<span>well first off, you take 1350/9=150
then you add it all together 1350+150=1500
then your full answer would be $15 was the original price
</span>
3 0
4 years ago
Will can jump rope at a rate of 8 jumps for every 10 seconds. find the unit rate
Andru [333]

Answer:

The unit rate is<u> 1.25 seconds per jump</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Will can jump rope at a rate of 8 jumps for every 10 seconds.

Now, to find the unit rate:

So, by dividing we get the unit rate.

At the rate of 8 jumps Will takes 10 seconds.

Thus, for the rate of 1 jump he will take = 10\div 8=1.25\ seconds.

Therefore, the unit rate is 1.25 seconds per jump.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which ratio Best describes the relationship between the map distance in inches compared to the actual distance in miles?
    12·1 answer
  • Factor the trinomial 6y squared + 19y + 15
    14·1 answer
  • Mrs. Kimpton had the students in her crafts class sew pillows. She inspected each pillow to make sure it was satisfactory before
    8·1 answer
  • Using the graphs, find the equation of each of the following lines:
    9·1 answer
  • Without using a calculator, choose the statement that best describes the square root of <br> 174.
    15·1 answer
  • What is the correct way to read 309.48
    14·2 answers
  • HELPPP WILL MARK BRAINLIEST
    9·2 answers
  • . Darlene is making punch. She pours 4 quarts 2 cups of apple juice into a bowl. Then she pours 3 quarts 1 cup of grape juice in
    13·2 answers
  • 1. Angle g and angle h are:
    14·1 answer
  • What ratios are equivalent to 4:1
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!