1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
9

6 + b/5= 2 Please help guys

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]3 years ago
6 0

Answer:b=-20

Step-by-step explanation:

You start by subtracting 6 on both sides to get b/5=-4. To get b alone, you multiply by 5 on both sides and get the answer of b=-20

tino4ka555 [31]3 years ago
4 0
The answer is b= -20. Hope this helps!(:
You might be interested in
If Jan can buy 12 copies of a certain book $40, what is the unit rate for cost per copy? How much would it cost her to buy 18 co
crimeas [40]
3.33 since we know 12 is for 40 we can set up an equation
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Equation of the line that passes through (2, -1) and has a slope of <br> -5
slega [8]
The equation : y = -5x + 9
8 0
3 years ago
Select the letter of the best answer choice. Use 3.14 or 22/7 for π
valkas [14]
C = 2πr
141.3 = 2(3.14)r
141.3 = 6.28r
22.5 = r
5 0
3 years ago
During the whole family trip, approximately 75 gallons of gas were used. The gas tank of the family car holds 16 1/2 gallons of
olga nikolaevna [1]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

3+2

3 0
3 years ago
If EF = 6 and EG = 21, find the value of FG. The drawing is not to scale.
insens350 [35]

EF = 6

EG = 21

You would subtract EF from EG to find FG:

21 - 6 = 15.

The answer is B.) 15

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 3x/x+1
    7·2 answers
  • Graph y+6=4/5(x+3) using the point and slope given in the equation
    13·2 answers
  • Suppose that the scatterplot of (log x, log y) shows a strong positive correlation close to 1. Which of the following are
    9·1 answer
  • Coach miller bought 5.15 pounds of beef to make burgers. The cost of ground beef is$ 3.40 per pound. What was the total cost for
    11·2 answers
  • Half of the students in Max's class volunteer at the local community center. Fifteen students do not volunteer. If there are 12
    5·2 answers
  • A colony of Insects doubles every day. If the colony has 5 insects today, How
    9·1 answer
  • The solution to the equation<br>4(x + 2) =3(5-x) is:​
    12·1 answer
  • The cost of tuition at a college is $13,500 and is increasing at a rate of 3.75% each year. Use an exponential function to find
    10·1 answer
  • A new car is purchased for $ 33 , 000 $33,000 and over time its value depreciates by one half every 7 years. What is the value o
    14·1 answer
  • Question 4 (Essay Worth 10 points) (06.04 HC) 0 A figure is located at (2, 0), (2, -2), (6, -2), and (6, 0) on a coordinate plan
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!