Answer:
a) f g(x) = x³ - 5 x² + x -5
b) g(f(x) = x³ - 5 x² + x -5
Step-by-step explanation:
<u><em>Step(i):-</em></u>
Given that f(x) = x² + 1 and g(x) = x-5
a)
f(g(x)) = f(x-5) = (x-5)²+1 = x² - 10x +25 +1 = x² - 10 x +26
<u><em>Step(ii):-</em></u>
a) f g(x) = f(x) g(x) = (x² + 1 )(x-5) = x³ - 5 x² + x -5
b) g(f(x) = g(x) f(x) = (x-5) (x²+1) = x³ - 5 x² + x -5
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
4 oranges.
Step-by-step explanation:
First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.
Answer:
4
Explanation:
Since the third term is the sum of the two previous terms
Continuing in like manner
Since
Recall:
The sequence is therefore:
8,-5,3,-2,1,-1,0
The sum of the seven numbers is 4.