1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
11

Is 13.3808315197 a rational number? Need an answer fast!

Mathematics
1 answer:
LenKa [72]3 years ago
3 0
Yes, because it terminates.
You might be interested in
For all values of x, f(x) = x^2 + 1 and g(x) = x-5
Elena-2011 [213]

Answer:

a)  f g(x) =  x³ - 5 x² + x -5

b) g(f(x) =  x³ - 5 x² + x -5

Step-by-step explanation:

<u><em>Step(i):-</em></u>

Given that f(x) = x² + 1 and g(x) = x-5

a)

      f(g(x)) = f(x-5) = (x-5)²+1 = x² - 10x +25 +1 = x² - 10 x +26

<u><em>Step(ii):-</em></u>

a) f g(x)  = f(x) g(x) = (x² + 1 )(x-5) = x³ - 5 x² + x -5

b)   g(f(x)  = g(x) f(x) = (x-5) (x²+1) =  x³ - 5 x² + x -5

6 0
2 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If Ayden spent $2.80 on oranges, how many did he buy?
aleksley [76]

Answer:

4 oranges.

Step-by-step explanation:

First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.

5 0
3 years ago
A sequence of 7 numbers starts with 8. The second number in the sequence is unknown and may be positive or negative. The third t
scoray [572]

Answer:

4

Explanation:

a_1=8,a_7=0

Since the third term is the sum of the two previous terms

a_3=a_2+a_1

a_7=a_6+a_5

a_7=a_5+a_4+a_4+a_3

Continuing in like manner

a_7=5a_3+3a_2

Since a_3=a_2+a_1

a_7=5(a_2+a_1+3a_2

a_7=5a_2+5a_1+3a_2

a_7=8a_2+5a_1

Recall: a_1=8,a_7=0

0=8a_2+5*8

8a_2=-40

a_2=-5

The sequence is therefore:

8,-5,3,-2,1,-1,0

The sum of the seven numbers is 4.

8 0
3 years ago
* PLEASE ANSWER , LOOK AT ATTACHMENTS *
dalvyx [7]

Answer:

the second option its 16

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A line has a slope of-1 and passes through the point (1, -8) .What is its equation in slope -intercept form?
    9·1 answer
  • Simplify (7x)*exponent 2*
    8·2 answers
  • Which comparison is not correct? |-7| &gt; -9 |-2| |-9| -8 &lt; |-4|
    15·1 answer
  • Nick has 9 teaspoons of sugar. The ratio of teaspoons to tablespoons is 3:1. How many tablespoons of sugar does nick have?
    11·2 answers
  • -1.5,-1,?,0 what is the missing ? HELP PLZ
    15·2 answers
  • What is the value of 10^6?
    6·1 answer
  • Plz help me ??????????????
    5·1 answer
  • X = 42 whats the answer
    7·1 answer
  • Find the area of the composite shape below.
    6·1 answer
  • A man has 6x sheep 5y goats. He sell 3x sheep and 2y goats. How many animals has he left?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!