1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ber [7]
2 years ago
14

What is the answer when you simplify?.​

Mathematics
2 answers:
soldier1979 [14.2K]2 years ago
4 0
The answer when you simply is B. 4^2
STatiana [176]2 years ago
4 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Because when you multiply 4³ × 4^4 = 16384

And 4^9 = 262144

(divide) 16384/262144 = .0625

.0625 = \frac{1}{16}

\frac{1}{4^2} = \frac{1}{16}

because 4 * 4 = 16

HOPE THIS HELPED!!!

You might be interested in
An equiangular triangle has one angle of measure 2x+8. What is x?
lina2011 [118]

Answer:

x=26\\

Step-by-step explanation:

The sum of the interior angles of a triangle add up to 180^{\circ}. Therefore, an equiangular triangle will have each of its angles equal to 60^{\circ}}. We can then set up the following equation:

2x+8=60, \\2x=52, \\x=\fbox{$26$}.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
One way to divide decimal numbers is to use an equivalent expression.
Umnica [9.8K]

Answer:

<h2><u>10</u></h2><h2><u>4</u></h2>

Step-by-step explanation:

To determine how much a decimal was multiplied, you need to find how many places the decimal moved.

In this case we can see the decimal moved once. How many times the decimal moved can be represented by the zeros in the number. So 10 = 1

100 = 2     1,000 = 3 and it keeps going.

So since the decimal moved 1 time, the answer to question one is 10

Now question 2.

Both 8.4 ÷ 2.1 and 84 ÷ 21 will give the exact same answer. It is just easier to solve. So solve which one is easier for you. I did 84 ÷ 21.

84 ÷ 21 = 4

We can verify our answer by multiplying the the divisor by the quotient

21 * 4 = 84

So 4 is the answer to question 2

6 0
2 years ago
The cost y to rent a tent is proportional to x days. if it costs $56 to rent a tent for 7 days what is the formula
Alona [7]
Probably y = 8x. 56 = 8(7), so that works. Without more data, I couldn't say if it could be something else, so that's what I go with.
4 0
2 years ago
How much you pay in taxes depends on your______?
pishuonlain [190]

Answer: income

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
You deposit $1200 in an account. The account earns $120 simple
iVinArrow [24]

We have to find the unit rate, so we have to divide what you earned in interest by the amount of months.

120/8=15

So you earn $15 per month

---

sorry if this doesn't help

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Y=4x 8x , solve for x
    8·2 answers
  • read the quote at the beginning of this section. interpret the quote in terms of what you have learned about probability
    8·1 answer
  • How to solve exterior angle for right triangle?
    10·1 answer
  • Use the figure below to complete the following problem.<br><br> 2 + 3 =<br> 90<br> 120<br> 180
    11·2 answers
  • What two intergers does 7 fall into
    7·2 answers
  • A group of 14 and 15-year-olds were polled on their favorite season. The results are shown in the frequency table.
    5·1 answer
  • What is the value of x in the figure below?
    12·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle to the nearest degree
    7·1 answer
  • Which parallelogram will have the smallest area?
    6·2 answers
  • Help me find the answer
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!