1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
4 years ago
13

I need help with 1,2,3,6

Mathematics
1 answer:
laila [671]4 years ago
3 0
1. 84
2. 3.36
3. 7
6. 279
You might be interested in
What is the meaning of data in mathematics?
ziro4ka [17]

Answer:

Data can be defined as a collection of facts or information from which conclusions may be drawn. Example of Data      EXAMPLE :The data shown below are Mark's scores on five Math tests conducted in 10 weeks.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Describe how to find the number of four dollar train ticket you can buy with $32
aleksley [76]
You solve this, you simply divide 32 by 4 to find out how many you can buy. If you divide 32 by 4, you get 8. So you can buy 8 train tickets in total.
8 0
3 years ago
As with simple linear regression, we desire the residuals to (select all that apply) have large variance. have constant variance
dimulka [17.4K]

As with simple linear regression, we desire the residuals to:

  • Have constant variance.
  • Have a mean close to 0.

<h3>What is a simple linear regression?</h3>

It should be noted that a simple linear regression simply means a model that describes the relationship between a dependent variable and an independent variable.

In this case, as with simple linear regression, we desire the residuals to have constant variance and have a mean close to 0.

Learn more about regression on:

brainly.com/question/25987747

5 0
2 years ago
HELP PLZ! BRAINLIST WILL BE PICKED!
fomenos

Answer:

-0.9

Step-by-step explanation:

hope this helps lovely! lmk if you need an explanation!

3 0
3 years ago
What is the area of the shaded region?
QveST [7]

Answer:

66ft^2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Jennifer bought three buckets at the hardware store. The total cost was $19.95 for all
    14·1 answer
  • Pls help me with this questions​
    9·1 answer
  • The Exotic Store has 36 birds. One-third of them are parrots and one-fourth are cockatoos. A) How many parrots? B) How many cock
    11·2 answers
  • A cylindrical barrel has a diameter of 19.875 inches. Which of the following is the bestestimate of the circumference of the bar
    13·1 answer
  • Which of the following graphs represents the function f(x) = x4 - 2x3 - 3x2 + 4x + 1?
    15·2 answers
  • The diameter of a circle is 8 units.What is the radius of the circle? 2 points Your answer Submit
    6·2 answers
  • (a^2-b)^3
    12·1 answer
  • Help me plz ASAP i will give brainliest.
    12·1 answer
  • 4. A 40 foot ladder is leaning against the side of a building. If the bottom of the ladder is 24
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!