1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
15

How does the slope of g(x) compare to the slope of f(x)?

Mathematics
2 answers:
Maru [420]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is 'The slope of g(x) is less than the slope of f(x)'  

Step-by-step explanation:

Given the graphs of f(x) and g(x). we have to compare the slops of these two.

The graph of f(x) passes through the points (1,0) and (2,2)

∴ \text{The slope of f(x)=}\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{2-0}{2-1}=2

The graph of g(x) passes through the points (0,2) and (2,3)

∴ \text{The slope of g(x)=}\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{3-2}{2-0}=\frac{1}{2}

As \frac{1}{2}

This shows that the

The slope of g(x) is less than the slope of f(x).

joja [24]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It takes 8 cups of chicken broth to make a chicken soup recipe. How much is this in quarts?
irakobra [83]
There are 4 cups per 1 quart...

4/1 × 2/2 = 8/2

There are 8 cups in 2 quarts.
7 0
3 years ago
Write a number that is gratet than 1 in scientific notation explain how you knowit is grater than 1
sweet [91]

2 x 10^2 because 2 x 10^2 is 200 in standard form and 200 is greater than 1.


7 0
3 years ago
How many gallons of a 50% antifreeze solution must be mixed with 60 gallons of 30% antifreeze to get a mixture that is 40% antif
Mariulka [41]

I don't know what the "six-step method" is supposed to be, so I'll just demonstrate the typical method for this problem.

Let <em>x</em> be the amount (in gal) of the 50% antifreeze solution that is required. The new solution will then have a total volume of (<em>x</em> + 60) gal.

Each gal of the 50% solution used contributes 0.5 gal of antifreeze. Similarly, each gal of the 30% solution contributes 0.3 gal of antifreeze. So the new solution will contain (0.5 <em>x</em> + 0.3 * 60) gal = (0.5 <em>x</em> + 18) gal of antifreeze.

We want the concentration of antifreeze to be 40% in the new solution, so we need to have

(0.5 <em>x</em> + 18) / (<em>x</em> + 60) = 0.4

Solve for <em>x</em> :

0.5 <em>x</em> + 18 = 0.4 (<em>x</em> + 60)

0.5 <em>x</em> + 18 = 0.4 <em>x</em> + 24

0.5 <em>x</em> - 0.4 <em>x</em> = 24 - 18

0.1 <em>x</em> = 6

<em>x</em> = 6/0.1 = 60 gal

6 0
3 years ago
A plane flies at a steady rate of 40 mph while a second plane flies at a steady rate of 100 mph. The planes are 200 miles apart
Brums [2.3K]

Answer:

1\ \text{hour}\ 25\ \text{minutes and }12\ \text{seconds}

Step-by-step explanation:

The combined distance that both planes will cover is 200 miles

Time taken by both planes will be the same (t)

\text{Distance}=\text{Speed}\times \text{Time}

So, the combined distance is

40t+100t=200\\\Rightarrow 140t=200\\\Rightarrow t=\dfrac{200}{140}\\\Rightarrow t=1.42\ \text{hours}=1\ \text{hour}\ 25\ \text{minutes and }12\ \text{seconds}

They will meet in 1\ \text{hour}\ 25\ \text{minutes and }12\ \text{seconds}.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following best describes the angles shown?
rodikova [14]
Vertical angles, because the definition of vertical lines is each of the pairs of opposite angles made by two intersecting lines.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • To make a dark orange color, Ron mixes 3 ounces of red paint with 2 ounces of yellow paint. Write the ratio of red paint with ye
    7·2 answers
  • 11. The diagram shows the dimensions of Anna’s laundry room floor. 4 feet 2 feet 12 feet 8 feet 6 feet Use either addition or su
    8·1 answer
  • Convert 0.00049 to scientific notation.
    13·1 answer
  • A line segment has endpoints P (3, 6) and Q (12, 18) and is dilated so that its new endpoints are P’ (2, 4) and Q’ (8, 12). What
    15·2 answers
  • What is the solution of this equation 4(4x+ 1) = 3x - 4(6 - x) + 8
    6·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • The _____ is the result of the sum of the numbers being divided by how many numbers there are in the set.
    13·2 answers
  • (3d + 9) + (4a+6)=<br> Ssdddd
    15·1 answer
  • What is 30 ÷ 14 written as a fraction?
    11·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!